Rekord morsowania na lodowym „Słoneczku”

Jeszcze nigdy w dziejach Piotrkowa tak wiele osób nie bawiło się tak dobrze na kąpielisku i to w środku zimy!

Przy jeziorze Bugaj w niedzielę 29 stycznia 2017 roku, na zamarzniętym kąpielisku „Słoneczko” odbyło się „Wielkie piotrkowskie morsowanie”. Przybyło ponad tysiąc osób z Piotrkowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Łodzi, Radomska, Sulejowa, Opoczna, Pabianic… Wśród setek parkujących wokół zbiornika wodnego samochodów widać też było rejestrację z dalszych stron kraju.

Głównym punktem imprezy była nieoficjalna próba pobicia rekordu Guinnessa w długości przebywania w lodowatej wodzie. Wyzwania tego podjął się piotrkowianin Michał Rosiak. Robił to pod stałym nadzorem ratownika medycznego. Wspierało go ponad 80 morsów, w tym znakomicie zorganizowana ekipa z Tomaszowa Mazowieckiego.

Pogoda dopisywała – był słoneczny, lekko mroźny dzień, a jednocześnie grubość lodu zapewniała bezpieczeństwo osób chodzących po nim.  Gdy Michał Rosiak znajdował się w przerębli, inni pasjonaci wchodzili do wody zazwyczaj na kilka minut. Większość z nich robiła to kilkakrotnie.

Dla publiczności zapewniono różne oryginalne atrakcje: była lodowa karuzela, czyli obracający się wielki lodowy krąg wycięty w powierzchni jeziora; dzieci mogły ślizgać czajnikami do celu, lub szusować w plastykowych wanienkach. Dzięki wsparciu sponsorów zapewniono też ciepłą herbatę, żurek i możliwość upieczenia kiełbaski nad płonącym drewnem.  Można było też poćwiczyć aerobik w rytmie tanecznych przebojów.

Miejsce imprezy stało się też miejscem lądowania, a następnie startu, dla jednego z motorolotniarzy, który przyleciał wspierać morsów. Niezbędną pomoc w organizacji „Wielkiego piotrkowskiego morsowania” zapewnili tutejsi strażacy. Oni też nadzorowali ryzykowne próby pływania pod lodem, na które zdecydowało się dwóch śmiałków.

Michał Rosiak nieoficjalnie pobił rekord świata przebywania w lodowatej wodzie, w której wytrzymał aż 2 godziny 15 minut. Na przyszły rok planowana jest już podobna impreza.

→ Paweł Reising

29.01.2017

• foto: © Paweł Reising/ GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

5
2

2 myśli na temat “Rekord morsowania na lodowym „Słoneczku”

 • 30/01/2017 o 09:38
  Permalink

  Ludzie zawsze dobrze się bawią, gdy imprezy organizują pasjonaci, a nie biurokraci z rozdania księcia Kabzy Pięknego.

  4

  1
  Odpowiedz
 • 29/01/2017 o 20:32
  Permalink

  Panie Michale, jest sukces, nie pierwszy zresztą. Nie daj się Pan zagospodarować przez ekipę pobożnych komuchów z magistratu, bo zapewne będą czynić takie starania.

  5

  2
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.