Lekarz Katarzyna Przybył apeluje

Katarzyna Przybył, mieszkanka Piotrkowa jest lekarzem radiologiem. Od wielu lat, za pośrednictwem facebooka, uświadamia ludzi o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze.

Nim temat smogu stał się „modny” opublikowaliśmy dwa artykuły, pierwszy pt. „Zatrute powietrze” (> link) i drugi, autorstwa K. Przybył „Smog zabija ludzi” (> link). Odzewu ze strony Urzędu Miasta nie było żadnego, co może świadczyć o braku u miejskich notabli instynktu ekologicznego, a także politycznego, wolą oni trwonić pieniądze na jakieś bzdury w rodzaju filmu o 800-leciu miasta (400 tys. zł) czy koncertów rockowych o żenująco niskim poziomie.

A tymczasem, każdego dnia ludzie zapadają na choroby układu oddechowego, nowotwory itd. Doskonale wie o tym przewodniczący Rady Miasta Błaszczyński, z zawodu lekarz pulmonolog, który w swoim prywatnym gabinecie przyjmuje dziesiątki chorych i cierpiących ludzi. A mimo to nie wystąpił, jak dotąd, z żadną inicjatywą mającą ograniczyć ilość trucizn trafiających do atmosfery.

Tymczasem K. Przybył społecznie, kierowana obywatelskim  obowiązkiem i odpowiedzialnością za losy piotrkowian wystąpiła do Krzysztofa Chojniaka  – prezydenta Piotrkowa z petycją zatytułowaną „Nie chcemy smogu w Piotrkowie Trybunalskim”. Lekarka pisze w niej:

Domagamy się od władz Piotrkowa Trybunalskiego podjęcia pilnej i skutecznej walki ze smogiem!

W szczególności apelujemy o podjęcie następujących działań w walce o zdrowie mieszkanek i mieszkańców:

1) Szybkie i skuteczne informowanie o zagrożeniu związanym z poziomem zanieczyszczenia powietrza. Powinno się to odbywać poprzez oficjalne ogłoszenia kierowane do całej społeczności. Szczegółowe informacje powinny być wysyłane do dyrektorów szkół i przedszkoli w celu ochrony dzieci przed narażeniem na smog.

2) Wprowadzenie skutecznej kontroli przez strażników miejskich, gminnych lub policję, czy podejrzany dym nie jest efektem spalania odpadów (co jest w Polsce nielegalne).

3) Naciskanie na szybkie przyjęcie uchwały antysmogowej. Uchwałę podejmuje Sejmik Województwa, jednak głos przedstawicieli gmin w tym zakresie ma duże znaczenie!

A w uzasadnieniu dodaje:

Niezależnie od działań podejmowanych na poziomie państwa i województwa, władze gmin i miast także mogą lepiej chronić swoich mieszkańców przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Nasze postulaty to niezbędne minimum, aby chronić zdrowie i życie.

Ten cenny projekt zyskuje pełne poparcie „Gazety Trybunalskiej”, która serdecznie zaprasza mieszkańców Piotrkowa i wszystkie inne osoby, dla których środowisko naturalne nie jest tylko pustym zlepkiem dwóch słów, do podpisania apelu Katarzyny Przybył. Wystarczy wejść: > tutaj i wypełnić krótki formularz.

→ (mb)

27.01.2017

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• Katarzyna Przybył na facebooku: > tutaj

• więcej o smogu czytaj: > tutaj

 

 

 

4
3

2 myśli na temat “Lekarz Katarzyna Przybył apeluje

 • 29/01/2017 o 19:02
  Permalink

  A miasto pozwoliło na zabudowanie korytarzy przewietrzenia miasta, czemu się więc dziwimy…

  2

  0
  Odpowiedz
 • 28/01/2017 o 19:06
  Permalink

  Wizyta u pylmonologa, to minimum 100 zl, wiec im wiecej chorych tym lepiej. Po co ma podpisywac petycje…

  4

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.