Auschwitz. 72 lata później. Pamiętamy

Dziś, 27 stycznia 2017 roku przypada 72. rocznica wyzwolenia Konzentrationslager Auschwitz – obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Z tej okazji – jak informuje Polska Agencja Prasowa – z udziałem byłych więźniów odbyły się rocznicowe obchody. Jednak w notatce prasowej zabrakło najważniejszej informacji. Kto wyzwolił miejsce zagłady i uratował żywych jeszcze ludzi? W tym pomaga choćby strona „auschwitz.org” na której czytamy:

Kliknij, aby powiększyć.

W dniu 27 stycznia 1945 r. żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz. Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli. Paradoks historii sprawił, że żołnierze będący formalnie przedstawicielami totalitaryzmu stalinowskiego, przynieśli wolność więźniom totalitaryzmu hitlerowskiego.

Wojska radzieckie otrzymały bliższe informacje o Auschwitz dopiero po wyzwoleniu Krakowa i w związku z tym nie były w stanie dotrzeć do bram KL Auschwitz przed 27 stycznia 1945 r.

W obozie macierzystym, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. Około 500 więźniów żołnierze radzieccy wyzwolili przed 27 stycznia, i wkrótce potem w podobozach KL Auschwitz: w Starej Kuźni, w Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie,

W bezpośrednich walkach o wyzwolenie oświęcimskiego obozu macierzystego, obozu w Birkenau i obozu w Monowitz oraz miasta Oświęcim i okolicy, poległo ponad 230 żołnierzy radzieckich, wśród nich dowódca 472 pułku, pułkownik Siemen Lwowicz Biesprozwannyj. W większości spoczywają oni na cmentarzu miejskim w Oświęcimiu.

W obozie macierzystym i w Birkenau żołnierze radzieccy znaleźli około 600 zwłok więźniów, zastrzelonych przez esesmanów w trakcie wycofywania się z Auschwitz, oraz zmarłych z wycieńczenia.

I o tym także należy pamiętać.

→ (mb)

27.01.2017

• zdjęcie górne: brama wjazdowa do KL Auschwitz-Birkenau; styczeń 1945 r., źródło: IPN

• grafika: truthaboutcamps.eu,

• więcej o obchodach czytaj: > tu

 

 

2
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.