Ziemia Łódzka Piotra Wypycha

Ziemia Łódzka” autorstwa piotrkowianina Piotra Wypycha, to jedna z najładniejszych książek, jaka trafiła w moje ręce. Niestety, nie można jej kupić w żadnej księgarni.

Książka, a właściwie album, zwraca uwagę swoim wyjątkowo dużym formatem wynoszącym 30 cm szerokości oraz 24 cm wysokości. Także objętość – prawie 250 stron, czyni wrażenie. Oczywiście publikacja wydrukowana została na wysokiej jakości kredowym papierze i posiada twardą okładkę.

Kliknij, aby powiększyć.

Na pierwszych 50 stronach fotografie przeplatane są tekstem oraz mapkami. Dalej mamy już tylko same zdjęcia. Zgodnie z podtytułem publikacji – „Krajobraz przyrodniczy województwa łódzkiego”, na fotografiach widzimy głównie krajobrazy. Piotr Wypych wykonał je w 7 parkach krajobrazowych leżących w województwie łódzkim, czyli w Bolimowskim Parku Krajobrazowym, Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, Parku Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki, Załęczańskim P.K., Przedborskim P.K., Sulejowskim P.K. oraz Spalskim P.K.

Fotografie w albumie są zadziwiająco ciekawe i urozmaicone. Urzekają kolorystyką i nastrojem. Autor wykonywał je o różnych porach roku, a także o rozmaitych porach dnia. Nie trzeba jeździć daleko, żeby ujrzeć rozzłocone dojrzewającym zbożem pola, dzikie ostępy leśne, malownicze zakola rzek, tajemnicze skały czy roziskrzone kwitnącymi roślinami mokradła. Widzimy krajobrazy przesłonięte poranną mgłą, czy też wieczorne widoki przesycone czerwienią zachodzącego słońca…

Próbowałem znaleźć fotografię, która najbardziej mnie urzekła, którą mógłbym nazwać najlepszą. Nie udała mi się ta sztuka, gdyż co najmniej kilka obrazów wywarło na mnie wyjątkowe wrażenie.

Kliknij, aby powiększyć.

Łatwiej było ze znalezieniem najsłabszego punku książki. Jest nim niewątpliwie część tekstowa, a dokładnie jej stylistyka. Sporym dysonansem wydaje się używanie języka urzędniczo-biurokratycznego  obok pięknych, artystycznych fotografii. Już takie tytuły rozdziałów jak „Typologia krajobrazu”, czy „Wnętrza krajobrazowe” wywołują u mnie niesmak. Jako przykład podam następujące zdanie: „W oparciu o powyższe doświadczenia typologiczne różnych dziedzin nauki Zbigniew Myczkowski opracował klasyfikację rodzajów i typów krajobrazu (2013) która obejmuje rodzaje krajobrazu i ich reprezentatywność według podstawowych regionów fizyczno-geograficznych, w przypadku województwa łódzkiego: Krajobrazu Nizin Środkowopolskich i Krajobrazu Wyżyn Polskich”. Na szczęście to drobiazg, niewielki procent całości, a najważniejsze są fotografie, po obejrzeniu których aż się chce wyjść do tych urokliwych zakątków.

Album „Ziemia Łódzka” wydano w nakładzie zaledwie 400 egzemplarzy. Jego wydawcą jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Z tego też powodu tej pięknej publikacji nie znajdziemy w księgarniach, gdyż jest ona przeznaczona na nagrody w konkursach przyrodniczych.

→ Paweł Reising

30.12.2016

• foto Piotr Wypych, repr. Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

6
0

Jedna myśl na temat “Ziemia Łódzka Piotra Wypycha

 • 31/12/2016 o 20:03
  Permalink

  Z tego co wiem to Pan Piotr Wypych jest leśnikiem i grafikiem z zawodu i wykształcenia. I z tego co pamiętam to Pan Piotr Wypych takich książek-albumów popełnił co najmniej +/- 12. Może ktoś skoryguje tę liczbę? Z Nowym Rokiem Panie Piotrze Wypych więcej tego rodzaju książek i zdrowia!

  3

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.