Piotrków pięknieje na 800-lecie

Z okazji zbliżającego się 800-lecia grodu piotrkowskiego, które przypada w 2017 r. urzędnicy dwoją się i troją, aby ta, tak naprawdę nic nie znacząca rocznica, miała właściwą oprawę propagandową.

Z punktu widzenia rozwoju miasta tylko dwie daty mają jakiekolwiek znaczenie i żadna z nich nie dotyczy tzw. „jesieni z dupy średniowiecza”, lecz czasów absolutnie współczesnych. Pierwszą z nich jest przełom lat 50 i 60. kiedy do użytku oddano nowo wybudowaną Fabrykę Maszyn Górniczych, a druga do rok 1979, kiedy Piotrków stał się miejscem Centralnych Dożynek. Oba wydarzenia spowodowały, że miasto zmieniło swoje oblicze. Przy nich inwestycje dokonane w demokratycznej Polsce, na przestrzeni ostatnich 27 lat, są nieistotnym i niezauważalnym epizodem.

Mimo to, z nieznanego nam powodu, urzędnicy starają się nadać ogromne znaczenie 800-leciu, szastając przy tym samorządowymi pieniędzmi na prawo i lewo i szczycąc się żałosnymi deklaracjami kilku lokalnych przedsiębiorców. Pisaliśmy o tym szczegółowo w artykule „To jest miś na skalę naszych możliwości”.

Niedawno nasza ukochana ulica Szewska została wzbogacona o nową konstrukcję, którą zaprzyjaźniony kamienicznik nazwał „sukiennicami”. W rzeczywistości bliżej jej do podcieni.

Dziwimy się, że opłacany z miejskiej kasy aparat propagandowy, a także nomenklaturowe i niemieckie media nie dostrzegły kolejnego ważnego elementu, który śmiało można zaliczyć jako wkład w jubileusz miasta.

Dziwimy się, że nie zorganizowano kolejnego „briefingu” prasowego, podczas którego heteroseksualista Chojniak i znerwicowana Majczyna opowiedzieliby o kolejnym swoim sukcesie.

Dziwimy się, że Jolanta Kopeć – pełnomocnik prezydenta ds. 800-lecia – nie opublikowała w internecie zdjęć zadaszenia, obok innych arcyważnych informacji, takich jak wycieczka szkolna i wydanie kalendarza.

Wypełniając zatem tę lukę z dumą prezentujemy fotografie architektonicznej perełki, której głównym zadaniem jest uchronienie pieszych przed spadającymi na głowę fragmentami elewacji jednej z największych kamienic na piotrkowskim starym mieście.

→ (mb)

15.12.2016

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

6
1

3 myśli na temat “Piotrków pięknieje na 800-lecie

 • 16/12/2016 o 11:44
  Permalink

  Nie wiem ile w tym prawdy, ale chyba właścicielem tej kamienicy jest bank….

  2

  0
  Odpowiedz
 • 15/12/2016 o 19:49
  Permalink

  Kultura osobista, w tym kultura języka pani Kopeć w tzw. normalnym mieście nie pozwoliłaby jej nawet na obsługę kasy w sklepie mięsnym. W Piotrkowie – mieście z przeszłością, bogatym… nie do końca wiadomo czym – jest pełnomocnikiem prezydenta miasta. Tak tolerancyjnym i wolnym od uprzedzeń człowiekiem jest Krzysztof Chojniak. 🙂

  6

  1
  Odpowiedz
 • 15/12/2016 o 13:24
  Permalink

  Na mieście się mówi, że na 800 lecie miasta po „Trakcie Wielu…” będzie kursować ciuchcia. Zatem przedstawione na zdjęciach konstrukcje to zapewne wiaty peronowe, stylizowane na…. no właśnie na co?

  3

  3
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.