Chojniak znów kombinuje przy ciepłownictwie

Na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości przewodniczący Rady Miasta Błaszczyński zwołał na dziś, 5 grudnia 2016 r. nadzwyczajną sesja miejskiej rady.

Temat jest tylko jeden: troska o Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej, który jest monopolistą w dostarczaniu ciepłej wody i ogrzewania do tysięcy gospodarstw domowych w Piotrkowie.

Stan prawny spółki jest taki, że Urząd Miasta posiada 198 udziałów (33%) o wartości 198 000 zł, pozostałe 402 udziały należą do pracowników przedsiębiorstwa, z tym, że jest to kapitał rozproszony. Na tę chwilę nic nie wiadomo, o porozumieniu wspólników, które mogłoby stanowić przeciwwagę dla Urzędu.

Prezesem MZGK jest wybitny specjalista od ciepłownictwa Marek Teodor Krawczyński, poprzednio zatrudniony na stanowisku pełnomocnika prezydenta miasta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Wspomagają go równie kompetentni menedżerowie, członkowie rady nadzorczej w osobach: nadwornego prawnika adw. Michała Króla i słynącego z urody i przyjaźni ze prezydentem Piotrkowa Chojniakiem, nauczyciela gry na cymbałkach Zbigniewa Antoniego Włodarczyka z Szkoły Podstawowej nr 8.

Urzędnicy twierdzą, że ciepłownia wymaga poważnych inwestycji kapitałowych, wyliczyli na przykład, że potrzebny jest nowy kocioł o wartości 17 mln zł, a takich pieniędzy nie ma ani spółka, ani jej główny udziałowiec.

Trzeba więc znaleźć inwestora, który wydzierżawi od miasta majątek spółki, wpompuje w system miliony złotych i… No właśnie, działalność operacyjna musi przynosić zysk i zwrócić włożone w przedsięwzięcie nakłady. W przypadku monopolistów zwykle jest tak, że podnoszą oni ceny swoich towarów lub usług. Innej możliwości nie ma, bo odbiorców ciepła w Piotrkowie nie przybywa nie można więc nadrabiać obrotem.

Dla Chojniaka sprawa ma również wydźwięk polityczny, chodzi o to, aby przed wyborami pozbyć się kukułczego jaja, żeby ewentualne podwyżki zrzucić na karb firmy zewnętrznej.

Prawu i Sprawiedliwości taki projekt nie odpowiada i stąd wniosek o sesję nadzwyczajną. Bo z jednej strony znajduje się 32 mln na nikomu niepotrzebną w takim kształcie bibliotekę, a z drugiej nie ma środków, aby zmodernizować ciepłownię.

„Gazeta Trybunalska” jak zawsze przedstawi rzetelną relację z dzisiejszych obrad.

→ (mb)

5.12.2016

• na zdjęciu: zapracowany przewodniczący RM Błaszczyński, foto: GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

 

6
2

3 myśli na temat “Chojniak znów kombinuje przy ciepłownictwie

 • 05/12/2016 o 22:13
  Permalink

  Chojniaka to tam wcale dzisiaj nie bylo! Tak sie przejmuje miastem i ludźmi.

  9

  2
  Odpowiedz
 • 05/12/2016 o 17:09
  Permalink

  Jestem przerażony kiedy słyszę, że Chojrak ma wizję.

  20

  2
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.