Choinka

Urzędnicy podzielili Piotrków na lepszą część i gorszą. Linią graniczną są tory kolejowe, przecinające miasto na pół.

Podział ów widać doskonale w grudniu, gdy wieszane i ustawiane są ozdoby świąteczne. Siły i środki zawsze rzucane są na wschodnią część Piotrkowa, a właściwie na śródmieście. Część zachodnia dostaje jakiś ochłap w postaci kilku świecidełek przymocowanych do słupów energetycznych na ul. Słowackiego od Armii Krajowej.

W centrum ustawiono aż cztery choinki: w Rynku Trybunalskim, przy placu Kościuszki, przy Słowackiego, obok pomnika świętego Jana Pawła 2 i na rogu ulic Słowackiego i Polskiej Organizacji Wojskowej. Zachód nie dostał nic. Całe szczęście, że właściciel galerii Focus przyozdobił elewację iluminacjami, a przed wejściem postawił świecącego jelenia, bo byłoby ciemno i depresyjnie.

Zaprzyjaźniona z redakcją obserwatorka rzeczy dziwnych i ulotnych stwierdziła, że urzędnicy przyozdobili sobie te ulice po których najczęściej chodzą. Jest w tym dużo prawdy, choć na przykład Rynek, gdzie stoi najokazalsza budowla – zielony stożek, obłożony sztucznym igliwiem, jest miejscem, które stale odwiedza tylko Jolanta Kopeć – niedawno mianowana pełnomocnikiem prezydenta do spraw 800-lecia.

114 tysięcy złotych Urząd Miasta wyda na tę urzędniczą przyjemność, do tego dochodzi zakup stożka za 52,6 tysięcy złotych oraz jego montaż i demontaż w kwocie 8,6 tys. zł. Pracownicy bielsko-bialskiej firmy, od której zakupiono ten zielony przedmiot i którzy zajmowali się jego montażem powiedzieli, że nie wiedzą, czy w latach następnych również będą składali i rozkładali „choinkę”, bo rzekomo mieli im towarzyszyć  fachowcy z Piotrkowa, aby przyuczyć się w robocie.

Niestety, my nikogo takiego nie dostrzegliśmy, więc istnieje prawdopodobieństwo, że za 7 lat koszt ustawiania „choinki” będzie wyższy niż jej zakup. Jest to o tyle zadziwiające, że znaczna część pracy, to zajęcie dla elektryka, który opasające stożek przewody połączy ze sobą. W Piotrkowie, jak wiadomo, jest jeden doskonały fachowiec, którego mógłby w czynie społecznym włączyć się do montażu stożka.

→ (mb)

15.12.2016

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

15
2

4 myśli na temat “Choinka

 • 16/12/2016 o 10:11
  Permalink

  Ja bardzo często przechodzę przez Rynek i nie widzę nic złego w tym że właśnie w tym miejscu stoi choinka. Podzamcze ożywa po zmroku. I mimo całej krytyki choinki za duże pieniądze, trzeba przyznać że jest naprawdę ładna.Jeśli będzie służyła kilka lat to była to dobra decyzja o jej zakupie. Tymczasem cieszcie się świętami i choć przez parę dni w roku powstrzymajmy się od narzekania i krytykowania. Zróbmy coś dobrego dla siebie.Pozdrawiam.

  1

  8
  Odpowiedz
 • 15/12/2016 o 22:29
  Permalink

  Czepiacie się. Pan Choina wie najlepiej co dobre dla ,,Niektórych”mieszkańców.
  Póki co w XXI wieku czekam na kanalizację i zaprzestanie degradacji uliczki przeznaczonej dla pojazdów do 8 ton przez 25 tonową beczkę asenizacyjną z firmy ,,Czajka”.
  Złotą myślą kolejnego ,,mundrego” jakim jest dr Adam Karzewnik, jest eliminacja transportu ciężarowego z miejskich ulic. Być może teraz zrobi habilitację a tematem pracy będzie: ,,Kierunki przekształceń transportowych w komunalnym Piotrkowie Trybunalskim”.

  10

  1
  Odpowiedz
 • 15/12/2016 o 20:12
  Permalink

  Ktoś przytomny na zaprzyjaźnionym portalu zapytał, czy w środku postawi się toy toy.
  Pytanie jest mocno uzasadnione.

  13

  1
  Odpowiedz
 • 15/12/2016 o 17:55
  Permalink

  mgr elektryk.. należałoby dodać, tylko jak rozczytać? magazynier?

  13

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.