A czas sobie płynie cichutkim tik-tak

Za chwilę zacznie się rok Pański 2017. Gdyby nie papież Grzegorz XIII, od którego imienia nazwano obowiązujący kalendarz, byłby to rok o innym numerze.

My liczymy naszą erę od roku narodzin Chrystusa; lata liczone są w sposób ciągły od tamtego wydarzenia. Ale, na przykład, Mahomet uciekł z Mekki do Medyny w roku 622, który to rok jest rokiem pierwszym dla muzułmanów. Z kolei dla żydów rokiem pierwszym jest rok stworzenia świata, a stało się to w 3761 p.n.e. Zatem rok 2017 będzie dla nich rokiem 5778.

Kim Ir Sen urodził się w roku 1912 i w KRL był to rok pierwszy. Koreańczycy będą zatem świętować nadejście roku 105. Z kosmetycznymi odnośnikami, żeby można było poważną korespondencję ze światem prowadzić.

Nie mówiąc już o tym, że nie zawsze styczeń był pierwszym miesiącem roku, a różnice w wyznaczaniu dat istnieją do dzisiaj.

Żeby porządnie świętować sylwestra, trzeba by wsiąść do samolotu, lecącego ze stałą prędkością zgodnie ze słońcem. Dwadzieścia cztery godziny ostatniego uderzenia zegara w starym roku! Czas się zatrzymał! Oczywiście, zapłacilibyśmy za to utratą jednego dnia, ale, co tam… Czyż nie zdarza się czasami taka strata bez rejsu samolotem?

Aby zgłębić tajniki obliczania czasu, potrzeba wielkiej wiedzy i cierpliwości. Aby zgłębić tajniki czasu – wystarczy niewielkie ludzkie doświadczenie: czas płynie z różną prędkością w zależności od tego, po której stronie drzwi do toalety się znajdujemy.

Dlatego na Nowy Rok – życzmy sobie mądrego rozporządzania czasem. Tym, spędzonym za kierownicą pojazdu, kiedy ułamki sekund decydują o życiu; tym, zmarnowanym, idącym w ciężkie godziny ciszy z powodu domowego nieporozumienia; tym, który poświęcamy na nieważne czynności, a dzieciak nie może się doprosić naszej uwagi…

Tak naprawdę, jedyne, co mamy, to czas.

W Berlinie odgradzany jest betonem jarmark bożonarodzeniowy. Chyba Niemcy zdają sobie pomału sprawę z tego, że nie mają zbyt wiele czasu?

→ Maryla Miła

29.12.2016

• foto: pixabay.com

Maryla Miła (ur. 1957 r. w Piotrkowie Trybunalskim) – absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, od 32 lat związana z oświatą, stała felietonistka nieistniejącego portalu „Mój Piotrków”.

 

 

2
2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.