13 grudnia roku pamiętnego…

Dziś, 13 grudnia 2016 r. przypada 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Czarna kurtyna jaka opadła na nasz kraj na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku została trwale podniesiona dopiero 22 lipca 1983 r.

Mimo represji, jakie spadły na działaczy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, Komitetu Obrony Robotników, Konfederacji Polski Niepodległej i innych antykomunistycznych organizacji, a także niedogodności które dotknęły mieszkańców Polski – duch w narodzie nie zginął.

 

Wielka w tym zasługa Kościoła katolickiego będącego, w tych ciężkich miesiącach, schronieniem dla opozycjonistów i krzewicielem nadziei dla osób, które tłumnie gromadziły się w kościelnych nawach.

W Piotrkowie Trybunalskim stan wojenny przebiegał spokojnie, milicja i służba bezpieczeństwa dokonała aresztowań wśród działaczy „S”, nie doszło jednak do żadnych poważniejszych incydentów, nikt nie został ranny, nie było ofiar śmiertelnych.

Wojsko zgromadziło transportery opancerzone i inny sprzęt kołowy na boisku treningowym stadionu XXXV-lecia PRL przy ulicy Dmowskiego (d. Żarskiego, Nowa), a po 22.00, gdy zaczęła obowiązywać godzina milicyjna na ulicach pojawiły się patrole milicji, wojska i ormowców.

Po kilkunastu dniach od wprowadzenia stanu wojennego mieszkańcy miasta przywykli do nowej sytuacji i ograniczeń z nim związanych, życie toczyło się dalej…

Oknem na świat były dwie rozgłośnie radiowe: „Wolna Europa” i „Głos Ameryki” oraz gazetki i ulotki drukowane w podziemiu.

→ (mb)

13.12.2016

• foto: archiwum

 

 

 

3
1

Jedna myśl na temat “13 grudnia roku pamiętnego…

 • 13/12/2016 o 03:59
  Permalink

  Ciekawe co robił wtedy Dziemdziora?Czy pracował jeszcze w Piomie, czy już w milicyjnych szeregach? Czym się tak zasłużył w szeregach robotniczych, że w nagrodę został milicjantem?

  8

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.