Teraz pracownicy dyktują warunki pracodawcom. Bezrobocie: 8,2 proc!

Spadek bezrobocia w Polsce do 8,2 proc. w październiku świadczy o tym, że mamy teraz do czynienia z rynkiem pracownika – mówi PAP Piotr Koryś, ekspert gospodarczy Instytutu Sobieskiego.

Według GUS stopa bezrobocia w październiku wyniosła 8,2 proc. wobec 8,3 we wrześniu. Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, w urzędach pracy w październiku zarejestrowanych było 1 mln 308 tys. osób wobec 1 mln 324,1 tys. osób we wrześniu. Z piątkowej publikacji GUS wynika, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w październiku do 185,8 tys. osób, czyli o 8,1 proc. w stosunku do września. W ujęciu rocznym liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 12,1 proc.

Zdaniem Piotra Korysia rynek pracy wciąż „jest rynkiem pracy pracownika, a nie pracodawcy, co jest dosyć komfortowe dla polskich pracowników”.

Według Korysia to wynik m.in. przemian demograficznych i emigracji, która jest coraz bardziej odczuwalna.

„Niedługo zaczynie nam brakować pracowników, co z kolei przełoży się na wzrost kosztów pracy” – przewiduje ekspert z Instytutu Sobieskiego.

Jak podkreślił wskaźnik bezrobocia sezonowo może trochę wzrosnąć, bo idzie zima, zawsze część pracy ma charakter sezonowy, jednak długookresowo raczej spadnie.

→ mp/ Kurier PAP

28.11.2016

• foto: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

1
0

3 myśli na temat “Teraz pracownicy dyktują warunki pracodawcom. Bezrobocie: 8,2 proc!

 • 30/11/2016 o 09:07
  Permalink

  Zatem Urzędy Pracy powinny zostać zlikwidowane….
  Tam pracują sami specjaliści, w odnalezieniu się na rynku pracy nie będą mieli problemów… chyba, że jest inaczej…

  3

  0
  Odpowiedz
 • 29/11/2016 o 23:35
  Permalink

  To może wreszcie w Auchan zaczną lepiej płacić….a ludzie nie będą bać odzywać….

  3

  0
  Odpowiedz
 • 29/11/2016 o 20:36
  Permalink

  A według danych Eurostatu jest jeszcze mniejsze. Mówi się, że bezrobocie frykcyjne, czyli faktyczny brak bezrobocia strukturalnego to poziom do 5%, czyli już niewiele brakuje.

  4

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.