„Ślady pamięci” Piotra Wypycha

W miniony wtorek, 15.10.2016 r. w Centrum Idei „Ku Demokracji” otwarta została fotografii Piotra Wypycha zatytułowana „Ślady pamięci”.

Piotrkowianin Piotr Wypych jest absolwentem Technikum Leśnego w Zagnańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na studiach interesował się historią sztuki, projektowaniem książek oraz fotografią artystyczną. Natomiast od ponad 20 lat wykorzystuje swoje umiejętności i rozwija swe pasje.

wypych-2Do powstania nowej wystawy przyczyniły się jego liczne wędrówki po Ziemi Łódzkiej, podczas których odkrywał mogiły poległych w I wojnie światowej. Wykonywane wówczas czarno-białe fotografie stworzyły podstawę do powstania oryginalnych, skłaniających do refleksji kompozycji. Chociaż w naszym regionie zginęło na przełomie 1914 i 1915 roku kilkaset tysięcy żołnierzy, to wiedza związana z tymi tragicznymi wydarzeniami jest wciąż uboga.

Spotkanie z autorem dało możliwość do wysłuchania jego barwnych ciekawostek o swoich wędrówkach, rozmowach z ludźmi oraz o odkrywaniu zabytkowych obiektów, którymi niekiedy nie interesują się władze samorządowe, czy nawet konserwator zabytków. Tak na przykład było z kolumną z 1644 roku, która zapomniana znajduje się w lesie nad Luciążą w Przygłowie.

→ (pr)

16.11.2016

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

6
1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.