„Sąsiady” bezpłatny pokaz dla każdego

Grzegorz Królikiewicz blisko 20 lat kazał czekać na swój kolejny film fabularny. Twórca „Na wylot” (1972), Tańczącego jastrzębia” (1977) na podstawie powieści Juliana Kawalca i „Przypadku Pekosińskiego” (1993) stanął za kamerą, aby w łódzkich plenerach zrealizować swoje nowe dzieło.

W 2014 r, na ekrany kin studyjnych weszła opowieść pt. „Sąsiady”, która wzbudziła znaczne kontrowersje wśród krytyków i widzów.

 

Film został całkowicie pominięty przez jury konkursu głównego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Prawdopodobnie jego bardzo mocna poetyka nie odpowiadała osobom oceniającym film.

sasiady-plakat
Kliknij, aby powiększyć.

Także znakomite zdjęcia Krzysztofa Ptaka, role Krystyny Tkacz, Ewy Błaszczyk, Katarzyny Herman, Ewy Dałkowskiej, Lecha Dyblika, Anny Muchy, Mariusza Pudzianowskiego, Jacka Poniedziałka, Sławomira Suleja, a także ballady Marka Dyjaka grającego rolę „Ważniaka” zostały zignorowane w Gdyni.

Trudno powiedzieć jak wpływ na ocenę „Sąsiadów” miała postać samego reżysera – profesora łódzkiej Szkoły Filmowej, człowieka niezależnego, unikającego koterii, środowiskowego poklasku, stojącego zawsze obok głównego nurtu wypowiedzi artystycznej.

Królikiewicz jest twórcą kina artystycznego, nie przymilającego się płytkim gustom, decydentom, krytykom z portali internetowych, którzy mają znaczny wpływ na oglądalność tego, co pokazywane jest na ekranach polskich kin.

„Sąsiady” trafiły właśnie do internetowych zbiorów Ninateki – witryny Narodowego Centrum Audiowizualnego i są dostępne bezpłatnie dla każdego, kto ma ochotę obejrzeć dzieło Królikiewicza, do czego niżej podpisany serdecznie zaprasza: > link.

→ Mariusz Baryła

5.11.2016

• na zdjęciu prof. Grzegorz Królikiewicz po zakończeniu koncertu Marka Dyjaka w klubie „Wytwórnia” 29.04.2016 r. (link do art. > tu)

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.