Piotrków Trybunalski: śmierć we mgle. Dróżnik winny katastrofy w ruchu lądowym?

Dziś, 10 listopada 2016 r. o godz. 13:00 w piotrkowskim sądzie będzie rozpatrywany wniosek dotyczący tymczasowego aresztowania Andrzeja G. – dróżnika, któremu Prokuratura Rejonowa postawiła zarzut z art. 177 kk.

Z ustaleń śledczych wynika, że 60-letni dróżnik nie opuścił szlabanu na czas przejazdu pociągu osobowego „Reymont” relacji Łódź Kaliska – Kraków Główny, który we wtorek 8 listopada jak zawsze przejeżdżał przez strzeżony przejazd przy ul. Granicznej. ( art. >„Piotrków Trybunalski: śmierć we mgle”). Rozpędzony do grubo powyżej 100 km/h skład staranował samochód osobowy prowadzony przez Mariusza Ł. 35-letniego mieszkańca Rozprzy. Kierowca poniósł śmierć na miejscu.

Nadal nie wiadomo, co było przyczyną zaniechania przez pracownika PKP wykonania podstawowej czynności związanej z zabezpieczeniem osób i pojazdów poruszających się przez przejazd. Łączność pomiędzy dyżurnym PKP w Piotrkowie, a budką dróżnika była sprawna i informacja o odprawieniu pociągu została przekazana.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej prok. S. Mamrot w rozmowie z naszym reporterem stwierdził, że po przesłuchaniu podejrzanego złożył on obszerne wyjaśnienia, lecz nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Dwa pierwsze paragrafy art. 177 kk mają brzmienie:

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Prokurator Mamrot dodał także, że nawet w przypadku, gdyby zaniechanie dróżnika nie wywołało skutków śmiertelnych, a zostało udowodnione, również ponosiłby odpowiedzialność karną zgodnie z par. 1 cytowanego artykułu.

Prokurator prowadzący sprawę wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowy, 3-miesięczny areszt dla podejrzanego. Wkrótce po ogłoszeniu decyzji sądu poinformujemy Państwa o rozstrzygnięciu.

→ (zr) / (mb)

10.11.2016

• foto: Zbigniew Rutkowski / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• o wypadku czytaj w art.: > „Piotrków Trybunalski: śmierć we mgle”

 

 

2
0

2 myśli na temat “Piotrków Trybunalski: śmierć we mgle. Dróżnik winny katastrofy w ruchu lądowym?

 • 11/11/2016 o 00:39
  Permalink

  Nie wierzę w to, co czytam.
  Benita powiesili do góry nogami.
  Przestaję się dziwić. Kofta, wybacz.

  0

  2
  Odpowiedz
 • 10/11/2016 o 16:36
  Permalink

  Życie człowieka warte 3 lata pozbawienia wolności. Współczuję rodzinie tragicznie zmarłego młodego człowieka, ale czy rodzina dróżnika który spowodował jego przedwczesną śmierć, udzieli niezbędnej pomocy rodzinie zmarłego?

  3

  2
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.