Książka o utraconej sulejowskiej kolejce

Dzieje piotrkowskiego kolejnictwa są bardzo bogate i niestety mało znane. Na szczęście ukazała się książka, która tę sytuację powinna znacznie poprawić.

W czwartek 24.11.2016 roku w piotrkowskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki zatytułowanej „Kolej wąskotorowa Piotrków-Sulejów”. Jej autorem jest Krzysztof Marek Herman. I wbrew pozorom nie jest to piotrkowianin, ani sulejowianin. To zaledwie 19-letni debiutant mieszkający w Bytomiu! Jednak ani młody wiek, ani brak doświadczenia, ani odległe miejsce zamieszkania nie przeszkodziły w stworzenia wartościowej publikacji. Z pewnością zasługa w tym łódzkiego wydawnictwa Księży Młyn oraz redaktorki książki – Teresy Łozowskiej.

kolejka-01
Kliknij, aby powiększyć.

We wstępie autor wyjaśnił: „Ja sam, z racji wieku, nigdy pociągiem Piotrkowskiej Kolei Wąskotorowej nie jechałem, jednak pamiętam tory biegnące wzdłuż szosy. Spędzając latem wakacje na wsi w okolicach Sulejowa, wielokrotnie przejeżdżałem trasę Piotrków-Sulejów, wypatrując budynków i pozostałości torów nieczynnej już linii kolejowej. Lata mijały, a zainteresowanie Piotrkowską Koleją Wąskotorową, a także kolejami wąskotorowymi w ogóle, pozostało. Efektem tych zainteresowań jest niniejsza praca.”. W ten oto wyjaśniła się zagadka, dlaczego nastolatek mieszkający na Górnym Śląsku zainteresował się odległą o 160 km podpiotrkowską kolejką, której już nie ma.

Publikacja liczy ponad sto stron zamkniętych w twardej okładce. Duża liczba archiwalnych czarno-białych fotografii sprawia wrażenie, że to bardziej album niż typowa książka historyczna. Pochodzą one z różnych źródeł, lecz uwagę zwraca znaczna ich ilość z kolekcji Jerzego Korczaka-Ziółkowskiego. Ten znany piotrkowski artysta plastyk od lat w swych pracach podkreśla urok dawnego kolejnictwa.

Treść składa się z następujących sześciu rozdziałów: 1.Koleje wąskotorowe w Polsce, 2.Stanisław Psarski – inicjator budowy kolei Piotrków-Sulejów, 3.Historia kolei Piotrków-Sulejów, 4.Przebieg linii i główne stacje, 5.Tabor, 6.Wypadki. Taki podział wydaje się logiczny i przystępny.

Jednak można mieć pewne drobne uwagi. Przy rozdziale drugim brakuje zdjęcia Stanisława Psarskiego. A przecież istnieje znana fotografia, na której on jedzie drezyną podczas prac budowlanych linii kolejowej.

kolejka-02
Kliknij, aby powiększyć.

We fragmencie opisującym losy kolejki w czasie I wojny światowej autor napisał: „Władze okupacyjne nie przeprowadzały żadnych prac konserwacyjnych i zupełnie nie dbały o stan majątku, którym zarządzały. Starano się jedynie osiągnąć jak największy zysk, jak najmniejszym kosztem…”. Domyślam się, iż takie uogólnienie spowodowane zostało nieznajomością źródeł z tamtego okresu. I rzeczywiście, choć bibliografia książki jest dość obszerna, to zupełnie pozbawiona jest prasy w początku XX wieku. A tam znaleźć można informację o poważnym remoncie drogi Piotrków-Sulejów.

W zakończeniu książki autor wspomina o niechlubnej działalności Towarzystwa Przyjaciół Kolejki Wąskotorowej Piotrków-Sulejów. Dyplomatycznie nie rozwija tego wątku, choć stwierdza, że „Być może kolej sulejowska istniała by do dziś, gdyby stowarzyszenie w niedługim czasie po przejęciu majątku zaczęło prowadzić regularny ruch pociągów turystycznych, choćby tylko na linii Piotrków-Bugaj…”.

Krzysztof Marek Herman pokazał, jak powinno się pisać popularne książki historyczne i niektórzy prowincjonalni publicyści, którym wydaje się, że są znawcami historii, powinni się od niego uczyć. I to nie tylko rzeczowego podejścia do przeszłości, lecz również pokory.

→ Paweł Reising

26.11.2016

•  Zdjęcie górne: Krzysztof Marek Herman oraz redaktorka książki Teresa Łozowska z ich wspólnym dziełem, foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

3
3

4 myśli na temat “Książka o utraconej sulejowskiej kolejce

 • 27/11/2016 o 19:53
  Permalink

  Ależ nam się rozpisali Piotrkowianie będący lokalnymi vip-ami. Były prezydent m.P-owa Tryb., Andrzej Pol napisał książkę o historii koła łowieckiego we wsi Łazy-Dąbrowa, od 1952 roku do dziś, pt. „Niech bór darzy Kolibrowi”. Kilka dni temu była promocja tego wydawnictwa. Czy już ją posiadacie, czy będzie jej recenzja ?? Co na to piotrkowscy obrońcy zwierząt i ekolodzy? W tydzień i tyle książek o Małej Ojczyźnie? Ho! Ho!!!! Cho! Cho!!!!

  3

  1
  Odpowiedz
 • 27/11/2016 o 13:45
  Permalink

  Czy będzie recenzja książki byłego rzecznika prasowego prezydenta m.P-owa Tr. p.Błażeja Torańskiego pt. „Knebel.Cenzura w PRL-u”. Podobno są w niej wywiady z 21 osobami, z jakimi? Czy wiadomo w jakich księgarniach jest sprzedawana i ile kosztuje? Czy Redakcja ma ją już w swoim posiadaniu i ją czyta? Jeżli tak, to jak ją ocenia ?????

  8

  1
  Odpowiedz
 • 26/11/2016 o 17:35
  Permalink

  Cena! Ceeeennaaaaa!!!!! Cena jest nie do przyjęcia, jeżeli tak książka ma być wydawnictwem popularyzatorskim, propagującym wiedzę o regionie, wiedzę o Małej Ojczyźnie.

  2

  2
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.