Cyrankiewicz i barwy polskiego konformizmu

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, a także jako wydarzenie towarzyszące VI edycji Salonu Ciekawej Książki, serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”, zatytułowane:

Cyrankiewicz i barwy polskiego konformizmu – dyskusja o książce Piotra Lipińskiego „Cyrankiewicz. Wieczny premier”

data: 15 listopada 2016 r. (wtorek)
czas: godz. 18:00
miejsce: siedziba główna Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13

Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie. Konformista, bohater dowcipów, wieczny premier. Szara eminencja, figurant. Ulubieniec wielu Polaków.

konfrontacje-historyczne-11-2016-plakat
Kliknij, aby powiększyć.

Stał na czele rządu przez ponad dwadzieścia lat, od 1947 do 1970 roku, z przerwą w latach 1952–1954, kiedy stanowisko zajmował Bierut. Wówczas był wicepremierem. Żartowano, że jest najtańszym politykiem w PRL-u, bo do urzędów nie trzeba zamawiać nowych portretów.

Po rozstaniu z fotelem premiera został przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Pokoju. „Żołnierzem na froncie walki o pokój” był do 1986 roku. Dopiero wtedy ostatecznie zakończyła się jego polityczna kariera. Miał 75 lat. Korzystał z przywilejów władzy. Kochał życie, zmieniał kobiety, jeździł szybkimi samochodami i pijał drogie trunki. Mówiono na niego Car Ankiewicz.

Dowcipy o sobie lubił, nawet kolekcjonował, a niektóre podobno sam wymyślał. Jedni zapamiętali, że był wysoki, drudzy, że niski, trzeci, że średniego wzrostu. Większość nie wątpi, że był łysy. Zmarł 20 stycznia 1989 roku. Niecałe pół roku później zakończył się w Polsce komunizm.

Książka Piotra Lipińskiego to oparta na solidnej podstawie źródłowej próba rozwikłania zagadek i tajemnic, jakie narosły wokół Józefa Cyrankiewicza – jednej z najciekawszych postaci peerelowskiego establishmentu.

Gość:

Piotr Lipiński – autor książki, reporter piszący o polskiej historii najnowszej, przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor takich prac jak: „Anoda. Kamień na szańcu”, „Raport Rzepeckiego”, „Absurdy PRL-u” oraz cyklu: „Bolesław Niejasny”, „Ofiary Niejasnego” i „Towarzysze Niejasnego”, opisującego ofiary i katów epoki polskiego stalinizmu. Kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i nominowany do nagrody Grand Press. Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument „Co się stało z polskim Billem Gatesem”, który stał się punktem wyjścia książki „Geniusz i świnie”, opowiadającej o konstruktorze słynnego polskiego komputera K-202. W 2016 r. ukazało się wznowienie jego książki o procesie Adama Humera „Bicia nie trzeba było ich uczyć.”

Prowadzenie:

dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Patronat medialny:

TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.

→ (mm)

12.11.2016

• grafika: organizatorzy

• wywiad z autorem książki jest: > tutaj

 

 

2
5

3 myśli na temat “Cyrankiewicz i barwy polskiego konformizmu

 • 13/11/2016 o 19:00
  Permalink

  Tow. Józef Cyrankiewicz po wydarzeniach poznańskich w przemówieniu radiowym 29 czerwca 1956 roku: „Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji naszego życia, w interesie naszej Ojczyzny”

  Kawał skurwiela.

  7

  0
  Odpowiedz
  • 13/11/2016 o 19:25
   Permalink

   Chlop prosty z tego ha to i malo wie

   ,,Z tych konformistycznych lat życiorysu, po wojnie – jest coś, za co Cyrankiewiczowi byś podziękował?

   – Może za walkę o utrzymanie zachodniej granicy Polski? Nie było oczywiste, że Niemcy uznają nowe granice. To była zdrowa obsesja Gomułki – doprowadzić do traktatu. I dużą rolę w zakulisowych rozmowach, w wymianie listów, odegrał Cyrankiewicz, potajemnie, w imieniu Gomułki, wymieniał korespondencję z Willym Brandtem. Dzięki tym negocjacjom Polska podpisała traktat graniczny, z punktu widzenia historii to największe osiągnięcie polityki Cyrankiewicza i Gomułki.

   Cyrankiewicz miał dyplomatyczny sznyt, między innymi za to ludzie go lubili. Bo lubili, naprawdę, mimo tamtych słów o poznańskim Czerwcu. Był światowy, nie wstyd go było za granicę wysłać. Zawsze jak ludzie opowiadali mi o Cyrankiewiczu, to wspominali Gomułkę. To przeciwności – Gomułka siermiężny, Cyrankiewicz hedonista. Gomułka do spraw kultury nie przywiązywał wagi, a Cyrankiewicz w kulturze brylował. Nie łamał papierosa na pół i nie ciamkał go w fifce, tylko palił dobre cygara, lubił kobiety i samochody. Ludzie chyba czasem potrzebują przy władzy człowieka, który wie, jak się zachować, ma poczucie humoru i dobrze wygląda. Jego żona aktorka Nina Andrycz odgrywała w tym ważną rolę. Pierwsza polska para, Gomułka z Gomułkową, nie mogła się z nimi równać,, i tak dalej

   3

   5
   Odpowiedz
 • 13/11/2016 o 10:38
  Permalink

  Czy chodzi o tego samego faceta co po 1945 nie pomógł rotmistrzowi Pileckiemu, a wręcz przeciwnie doprowadził do jego skazania i śmierci ? Pytam się, bo takie są wątpliwości. Czy na tym spotkaniu będzie również o tym mowa ?? Czy będzie na „G.T.” relacja z wykładu ????

  7

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.