Aneta Żerkowska poleca: Madrugada

Zespołu Madrugada zaczęłam słuchać jakieś 15 lat temu. Dokładnie nie pamiętam, bo wydana w Polsce składanka, na której znalazł się ich utwór przepadła gdzieś bez wieści, pożyczona i nie oddana.

To jednak bez znaczenia, bo muzyka którą usłyszałam tak mnie zaintrygowała, że niedługi czas potem, korzystając z dobrodziejstw internetu poszłam tym tropem, odnalazłam i zatraciłam się w słuchaniu.

Gitarowe, rockowe brzmienie trafiło w mój gust, ale tym co mnie urzekło najbardziej, okazał się głos wokalisty. Głęboki, niski hipnotyzujący. Myślę, że gdyby zespół był trochę bardziej lansowany w naszym kraju, zjednałby sobie wielu fanów. Tymczasem poza rodzimą Norwegią, krajem gdzie zyskał największą popularność jest Grecja. Pewnie już tak zostanie, ponieważ w 2008 roku po śmierci gitarzysty grupa przestała istnieć.

Mają na koncie 6 płyt wydanych w latach 1999-2008 po które warto sięgnąć, bo słucha się tej muzyki naprawdę z przyjemnością.

Po zakończeniu działalności muzycy zajęli się własnymi projektami, jednak dla mnie najbardziej interesująco potoczyła się kariera wokalisty Siverta Hoyema. O tym jednak innym razem. Zachęcam do poszperania w internecie, bo kupić jakąkolwiek płytę z repertuaru grupy w naszym kraju, jest bardzo ciężko.

Słowo „madrugada” oznacza porę tuż przed świtem. Zaczynając słuchać, z wielkim prawdopodobieństwem tej pory doczekacie.

 

→ Aneta Żerkowska

17.11.2016

• na zdjęciu: okładka płyty „The Best of Madrugada” wyd. 2010 r.

Aneta Żerkowska (ur. 1966 w Piotrkowie) – pracowała jako DJ i redaktor muzyczny w lokalnej rozgłośni w Piotrkowie i w stołecznej stacji WAWA. Od lat interesuje się muzyką.

• fb: facebook.com/madrugada

• wiki: Madrugada_(band)

 

 

2
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.