VI Piotrkowska Jesień Organowa

30 września 2016 r. koncertem w kościele oo. jezuitów w Piotrkowie Trybunalskim zainaugurowano VI edycję Piotrkowskiej Jesieni Organowej.

Przed publicznością zgromadzoną w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej z godzinnym koncertem wystąpiła prof. Marietta Kruzel-Sosnowska. W repertuarze znalazły się utwory J.S. Bacha, Antonio Solera, Cesara Francka, Mariana Sawy… Gospodynią wieczoru była Magdalena Chmielewska – pedagog z Państwowej Szkoły Muzycznej.

 

Pomysłodawcą i głównym organizatorem PJO jest niezmiennie Stowarzyszenie Przyjaciół Ognisk Artystycznych, którego przedstawiciele: Jerzy Patora i Ryszard Warzocha obecni byli w jezuickiej świątyni. Wśród widzów dostrzegliśmy także wiceprezydenta Piotrkowa Andrzeja Kacperka, który na cześć prof. Sosnowskiej ufundował kolację.

Naszym zdaniem PJO jest jedną z kilku cyklicznych imprez, które są mocno niedocenione i niedowartościowane, prawdopodobnie wynika to z dość skromnej formuły organizacyjnej, a także z z brakiem pomysłów na otoczenie wokół koncertowe.

Na przestrzeni sześć lat formuła Jesieni Organowej nie uległa zmianie, nie została rozszerzona o żaden dodatkowy element, który zainteresowałby większą ilość osób, a rangę imprezy podniósł o szczebel wyżej. Nie dostrzegliśmy także dbałości organizatorów o stronę wizualną przedsięwzięcia np. właściwe oświetlenie, co jest bolączką praktycznie wszystkich spotkań muzycznych w naszym mieście, nie mówiąc już o najskromniejszym folderze, czy ulotce, która prezentowałaby program i biogramy wykonawców. Zdajemy sobie sprawę, że 7 tys. zł dotacji, jakie SPOA otrzymało z miejskiej kasy nie pozwala na rozwinięcie skrzydeł, ale może takiej potrzeby po prostu nie ma?

Najbliższe występy:

7.10 w kościele Miłosierdzia Bożego przy Łódzkiej pojawią się Marek Pająk (organy) i Jolanta Bobras – sopran;

14.10 w kościele oo. jezuitów posłuchamy Ewy Bąk (organy) i Marcina Ciszewskiego (kontratenor);

21.10 w kościele oo. jezuitów zaprezentuje się „Duo Consonantes” w składzie Jakub Garbacz (organy) i Jolanta Woszczyk-Garbacz (flet).

→ (mb)

2.10.2016

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

1
0

2 myśli na temat “VI Piotrkowska Jesień Organowa

 • 06/10/2016 o 08:34
  Permalink

  Sugestia czyli dobrowolność. Kościół RÓWNIEŻ płaci za prąd, sprzątanie, ciepło itd. Za darmo tych świadczeń nie ma.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 02/10/2016 o 20:19
  Permalink

  Momentami ciarki przechodziły…wreszcie wszystkie piszczałki zostały przedmuchane. Zgrzytem dla mnie była sugestia ofiary na kościół po zakończeniu koncertu.

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.