Nauczyciele szantażują rząd?

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna akcję protestacyjną ws. zapowiadanej reformy edukacji – poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz. Akcja odbędzie się pod hasłem „Nie dla chaosu w szkole”. Na 19 listopada zapowiadana jest manifestacja.

We wtorek obradował zarząd główny związku, który miał podjąć decyzję ws. ewentualnych dalszych protestów. ZNP chce wycofania projektów dwóch ustaw ws. reformy edukacji, zakładających m.in. zmianę struktury szkolnictwa w Polsce. Chodzi o przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekty ustaw: Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe.

Prezes ZNP po posiedzeniu zarządu przedstawił jego stanowisko. Jak mówił Broniarz, związek domaga się „zaprzestania działań mających na celu destabilizowanie polskiego systemu oświaty, a jednocześnie demontażu tego systemu”. Zdaniem związku planowane zmiany grożą pogorszeniem jakości edukacji i są wymierzone przeciwko uczniom i nauczycielom.

Zarząd główny ZNP postanowił rozpocząć od wtorku ogólnopolską akcję protestacyjną pod hasłem „Nie dla chaosu w szkole”. W ramach tej akcji związek planuje zorganizowanie pikiety przed Sejmem w dniu pierwszego czytania projektu ustawy Prawo oświatowe. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ma się odbyć pierwsze czytanie, bo projekt nie trafił dotąd pod obrady rządu, zakończyły się dopiero uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne.

Jeśli pikieta nie spowoduje oczekiwanych przez ZNP rezultatów, wówczas w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli 400 największych oddziałów związku.

Planowane jest także zorganizowanie 19 listopada ogólnopolskiej manifestacji pracowników oświaty w Warszawie. Do udziału w niej ZNP zaprasza także rodziców, samorządy, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, których obszarem działania jest edukacja.

Obok wycofania projektów zmian systemowych dotyczących nowego ustroju szkolnego ZNP domaga się także zwiększenia nakładów na oświatę, w tym podwyżki wynagrodzeń pracowników oświaty.

→ mp / Kurier PAP

19.10.2016

• foto: znp.edu.pl

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

0
0

4 myśli na temat “Nauczyciele szantażują rząd?

 • 19/10/2016 o 21:50
  Permalink

  Jeśli już ktoś (coś) szantażuje to ZNP a nie nauczyciele. Ja się z tym protestem nie utożsamiam i nie wezmę w nim udziału. Proszę nie wrzucać wszystkich nauczycieli do jednego ZNP-owskiego worka! Swoją drogą może pan Broniarz podałby oficjalnie ile wynoszą jego miesięczne pobory?

  6

  0
  Odpowiedz
 • 19/10/2016 o 14:43
  Permalink

  O co chodzi tym nauczycielom czy może raczej „NAUCZYCIELOM”. Mają niezłe pensje, subiektywnie porównując ze średnią krajową, dostają NAGRODY, więc o co im chodzi ??? Czyżby ZNP, jak zbiorowy członek (czujecie to – członek i do tego zbiorowy ?) politycznej partii jaką, jest SLD wykonuje zadania przez zwierzchników nadane ?

  4

  3
  Odpowiedz
  • 19/10/2016 o 15:14
   Permalink

   Strach, opanował ich strach.
   A dziwi mnie to, przecież są to wysokiej klasy specjaliści, którzy jeśli stracą pracę, to na pewno odnajdą się na rynku pracy bez najmniejszych problemów. Przecież sami uczą tego nasze dzieci. Tylko kto zatrudni pracownika za porównywalne wynagrodzenie w wymiarze 18 godzin tygodniowo?

   Tak na marginesie. Pani minister prezentując założenia reformy edukacji wielokrotnie podkreślała, że głównym założeniem tej reformy jest zagwarantowanie pracy nauczycielom. (Rozmowy niedokończone na antenie Radia Maryja).
   „Dobro” uczniów gdzieś umknęło.

   Choć założenie to bardzo mnie irytuje to mimo wszystko kibicuję.

   5

   3
   Odpowiedz
  • 22/10/2016 o 00:06
   Permalink

   Członek zbiorowy? Kojarzy mi się to z gwałtem zbiorowym.

   0

   0
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.