Galeria Tomaszów – gwoźdź do trumny Focusa?

27 października 2016 r. w Tomaszowie Mazowieckim otwarte zostanie centrum handlowe „Galeria Tomaszów”.

Na 17 tys. metrów kwadratowych znajdzie się 75 sklepów, głownie sieciówek, będą także punkty gastronomiczne i supermarket spożywczo-przemysłowy o powierzchni przekraczającej 2 tys. metrów kwadratowych. Dla zmotoryzowanych przewidziano 450 miejsc parkingowych.

Jak informuje inwestor galeria obejmie swoim zasięgiem ponad 210 tys. mieszkańców z Tomaszowa i okolic.

Co to oznacza dla piotrkowskiego Focusa łatwo się domyśleć, pewne jest, że z parkingów znikną samochody z rejestracjami tomaszowskimi, ponieważ ten sam towar będzie można nabyć bez potrzeby przyjeżdżania do sąsiedniego powiatu.

Centrum Handlowe Focus Mall za miesiąc skończy 7 lat, zostało otwarte  z wielką pompą i przy ogromnym zadowoleniu władz miasta, które dumne były z tego, że w powiatowym Piotrkowie będzie można kupić wyroby zagranicznych firm lub tych udające zagraniczne. Na 76 tys. metrów kwadratowych stworzono 110 punktów handlowo-usługowych, które wkrótce doprowadziły do upadku wiele sklepów w centrum miasta, częstokroć o długiej tradycji.

Jednak ubożejący z roku na rok Piotrków nie był w stanie wygenerować dostatecznej ilości pieniędzy, aby Focus mógł funkcjonować zgodnie z założeniami. Rozpoczął się proces zmniejszania lub likwidacji placówek handlowych; nawet rozwinięte sieci handlowe, które dają sobie radę w dużych ośrodkach, poniosły na prowincji porażkę. Aktualnie galeria straszy niezagospodarowanymi lokalami oraz pustymi wnętrzami. Ożywia się jedynie kilka razy w roku, podczas wyprzedaży.

W tej chwili trudno ocenić, dla kogo jest przeznaczony towar zgromadzony w Focusie? Ludzie zamożni zawsze ubierali się w Łodzi, Warszawie, Krakowie, a biedota niezmiennie w sklepach z odzieżą używaną. Budżetówka najlepiej czuje się w halach w Rzgowie, lub na bazarze w Tuszynie.

Znajdujący się w odległości 25 km od Piotrkowa Bełchatów także posiada swoją galerię, mieszkańcy Radomska na zakupy jeżdżą do Częstochowy.

Do tego dochodzi sprzedaż internetowa, która nadal rozwija się bardzo dynamicznie i póki co nic nie wskazuje, aby ten trend został wyhamowany.

Planowane przez rząd od 1 stycznia 2018 r. zmiany podatkowe oraz podwyżki wpłyną na pogorszenie się standardu życia mieszkańców średnich i małych miast, jednym z jego elementów będzie zmniejszenie wydatków konsumpcyjnych.

→ (mb)

18.10.2016

• foto: chgaleriatomaszow.pl

 

 

4
0

3 myśli na temat “Galeria Tomaszów – gwoźdź do trumny Focusa?

 • 21/10/2016 o 23:35
  Permalink

  „z parkingów znikną samochody z rejestracjami tomaszowskimi, ponieważ ten sam towar będzie można nabyć bez potrzeby przyjeżdżania do sąsiedniego powiatu.”

  To nie jest sąsiedni powiat, bo między powiatem tomaszowskim, a Piotrkowem Trybunalskim jest jeszcze powiat piotrkowski.

  3

  0
  Odpowiedz
 • 18/10/2016 o 22:33
  Permalink

  Proponuję przebudowę Focus na krytą pływalnię. Będzie więcej pożytku.

  2

  4
  Odpowiedz
 • 18/10/2016 o 21:06
  Permalink

  Ten sam właściciel. Raczej postara się o uzupełnienie oferty

  6

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.