Ekspert Dziemdziora

Zacznijmy od typowania: kto jest autorem poniższych wypowiedzi?

Pytanie: Czy jest pan zadowolony z tego, co w tej chwili dzieje się w (…)?

Nie jestem zadowolony z tego, co się w (…)  dzieje, na pewno jesteśmy ludźmi, którzy dążą do lepszej sytuacji, do polepszania, do tworzenia nowego, bardziej nowoczesnego otoczenia wokół nas, ale, myślę, że to, co dzieje się w (…), co wielu mieszkańców podkreśla – idziemy krok po kroku do przodu. Oczywiście są sfery w dziedzinie życia społecznego, gdzie można czuć niedosyt, choćby bezrobocie, choćby brak inwestorów, tych takich strategicznych, no, ale jest to kwestia pewnej polityki, która dotyczy też struktur państwa i to jest tendencja interesująca i ciekawa.

Pytanie: Jak w końcu przyciągnąć inwestorów do naszego miasta?

No, myślę, że to, co miasto robi, prezydent miasta ze swoim zapleczem urzędniczym idzie w tym kierunku, żeby mimo wszystko stworzyć warunki interesujące dla przyszłych inwestorów. Tworzenie tych stref aktywności gospodarczej jest to jeden z elementów. Oczywiście, jeszcze jest wiele… No, myślę, że Polska jest dużym krajem i inwestorzy też konkurują różne sytuacje, gdzie mogą zainwestować, ale nie koniecznie muszą. (…) jest w dobrym miejscu, na skrzyżowaniu dróg centralnych, że się tak wyrażę i wcześniej czy później zaistnieje tutaj jakiś inwestor strategiczny.

Pytanie: Co pan sądzi o sytuacji ogólnej?

W odpowiedzi rozwinęliśmy szeroki front inwestycji na wszystkich odcinkach, ale to nie wystarczy. Musimy się wszyscy wziąć do solidnej, rzetelnej roboty.

Pytanie: Jakie działania zostały podjęte w celu rozwoju przedsiębiorczości?

Jako samorząd mamy ograniczone instrumenty w tworzeniu warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Jednak robimy wszystko, co w naszej mocy. Uchwałą „de minimis” wprowadziliśmy system ulg, utworzyliśmy (…) Strefę Aktywności Gospodarczej (PSAG), inicjujemy także spotkania, jak to dzisiejsze w celu tworzenia pozytywnego klimatu dla przedsiębiorców.

Pytanie: Czy zarobki wzrosną?

Podwyżka zarobków, osiągnięta przez miliony ludzi w ostatnich miesiącach, będzie tylko wtedy trwała, gdy zwiększona siła nabywcza ludności będzie miała pokrycie w zwiększonej masie towarów na rynku. Nie stać nas teraz na dalsze podwyżki płac, gdyż struna została tak naciągnięta, że grozi jej pękniecie. Dalsze podwyżki zarobków są możliwe jedynie pod warunkiem zwiększenia masy towarów szerokiego spożycia, jedynie pod warunkiem obniżenia kosztów produkcji. Produkować więcej, lepiej i taniej – oto jedyna droga, wiodąca do dźwignięcia stopy życiowej klasy robotniczej i całego narodu.

Nie, drodzy Czytelnicy, nie wszystkie cytaty są wyjęte z filmów Stanisława Barei – mistrza w ukazywaniu karykaturalnej rzeczywistości PRL-u. Tylko trzecia wypowiedź pochodzi z serialu „Alternatywy 4”. Pierwsze dwie są wynikiem reakcji chemicznych, jakie zaszły w głowie emerytowanego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, postkomunistycznego radnego piotrkowskiej Rady Miasta – Dziemdziory; czwarta należy do prezydenta Piotrkowa Chojniaka (> link), natomiast ostatnia, to fragment przemówienia I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki z 24 października 1956 roku.

A dla ludzi o mocnych nerwach mamy jeszcze niespodziankę – rozmowę Dziemdziory z radnym PiS-u Piotrem Gajdą, która nie pozostawia żadnych złudzeń, co do horyzontów myślowych byłego mundurowego. Trwająca blisko 15 minut audycja została wyemitowana dzisiaj, 27.10.2016 r. na antenie radia Strefa FM.

 

→ (mb)

→ współpraca: (benito)

27.10.2016

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• więcej o Dziemdziorze: > tutaj

 

 

 

10
2

11 thoughts on “Ekspert Dziemdziora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.