Dawid Ciżewski pisze do redakcji „GT”

Otrzymaliśmy pismo od Dawida Ciszewskiego, bohatera tekstu „Piotrków Trybunalski: „żule” z Rynku i dziennikarz Ciżewski”, który ukazał się wczoraj w dziale „Z archiwum B”.

Publikujemy treść pisma z zachowaniem oryginalnej pisowni:

Szanowny Panie Redaktorze,

porusza Pan na łamach Gazety Trybunalskiej sprawy często bardzo ważne dla czytelników, czyniąc to ze szczególną starannością i rzetelnością dziennikarską. Z uporem godnym naśladowania dociera Pan do prawdy. Po tych trzech latach mam do Pana wielką prośbę. Proszę dotrzeć do papierowego numeru tygodnika 7 dni i przytoczyć pierwszy tytuł, którego jestem autorem. Potwierdzą to dziennikarze Dziennika Łódzkiego/oddział w Piotrkowie Trybunalskim. Nie jestem natomiast autorem tytułu przypomnianego
artykułu, który został wówczas zamieszczony na portalu naszemiasto.pl. Jest nim osoba, która ten tekst zamieszczała w Internecie. Podkreślałem to w 2013 roku i przypomnę jeszcze raz. Zarówno w gazetowym artykule, jak i w dalszej części tekstu (poza tytułem) na portalu nie znajdzie Pan ani jednego słowa, które obrażałoyby ludzi nadużywających alkoholu czy cierpiących na chorobę alkoholową. W moim słowniku nie ma miejsca na słowa typu – „żule”. Zdjęcie osób zamieszczone w gazecie jest zrobione z
odległości, na tzw. rozmyciu (co oznaczją te słowa, nie muszę Panu wyjaśniać). Tak jak Pan wspomniał, minęły od tamtego czasu trzy lata. Jeśli Pan Redaktor już powrócił do tego tematu, proszę jedynie o wyjaśnienie tej sprawy do końca. Proszę pokazać czytelnikom scan gazety z moim tytułem. Moje słowa może Pan śmiało potwierdzić u innych źródeł. Będę bardzo wdzięczny.

Z wyrazami szacunku
                                                                                                                                       
Dawid Ciżewski

* * *

Szanowny Panie,

Artykuł pt. „Żule w Piotrkowie, czyli niezbyt pochlebna wizytówka miasta” został zamieszczony w witrynie „piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl” 24.07.2013 r. i jest tam nadal dostępny. Dodatkowo istnieje obok wyraźna informacja, cyt.:

Autor: Dawid Ciżewski
2013-07-24, Aktualizacja: 2013-07-25 10:04 źródło:  Polska Dziennik Łódzki

Jako dowód przedstawiam screeny zrobione 3 lata temu, jeszcze ze starą oprawą graficzną:

Nie jest moim zadaniem prowadzenie „śledztwa” w sprawie, o której Pan wspomina, więc w tej kwestii Panu nie pomogę, gdyż nie zwykłem ingerować w wewnętrzne sprawy jakiejkolwiek redakcji. Nie mam też powodu, aby Panu nie wierzyć, że nieznana z imienia i nazwiska osoba zmieniła tytuł Pańskiej publikacji w wydaniu elektronicznym, ale proszę wybaczyć – zajmując się pracą redakcyjną koncentruję się głównie na analizie faktów, a one niezbicie wskazują, że zarówno tytuł, jak i treść wyszła spod Pana pióra.

Wydania cyfrowe mają tę przewagę nad papierowymi, że w każdej chwili można zmienić tytuł, poprawić ortografię, interpunkcję itd, lecz nie uczynił Pan tego, mimo upływu trzech lat i trzech miesięcy. W mojej ocenie przerzucanie odpowiedzialności na któregoś z Pana ówczesnych współpracowników nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Z poważaniem

Mariusz Baryła

5.10.2016

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.