Wspomnienia łączniczki AK

„Gazeta Trybunalska” jako pierwsza prezentuje okładkę książki, jaka niedawno opuściła zakłady graficzne.

Seria „Biblioteka – Piotrków 800” stworzona i finansowana przez Urząd Miasta powiększyła się właśnie o cenną pozycję. Jest nią tom wspomnień Haliny Kępińskiej-Bazylewicz „Byłam łączniczką Armii Krajowej” w wersji rozszerzonej o wspomnienia z lat młodości. Wcześniej, bo w roku 1994, ukazała się w Warszawie opowieść „Łączniczka Kora”. Drugie wydanie, pochodzące z 2004 r., nosiło taki sam tytuł jak obecnie.

Kora-wspomnienia-awers
Kliknij, aby powiększyć.
Kora-wspomnienia-rewers
Kliknij, aby powiększyć.

Piotrkowianka, ppłk dr nauk med. Halina Kępińska-Bazylewicz (ur. 2.01.1923 r. w Grudziądzu) podczas II wojny światowej była łączniczką i sanitariuszką Armii Krajowej w Okręgu Łódź. Przewoziła rozkazy, lekarstwa i broń dla oddziałów partyzanckich „Wicher”, „Burza”, „Błyskawica”, „Grom”  oraz do 25 pułku piechoty AK.

W 2011 r. otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Piotrkowa.

Spotkanie z autorką i promocja książki są planowane jeszcze w tym miesiącu.

 

→ (mb)

2.09.2016 r.

• zdjęcie górne: H. Kępińska-Bazylewicz, 1.09.2016 r., foto: © GazetaTRYBUNALSKA.pl 2016

 

 

 

0
0

2 myśli na temat “Wspomnienia łączniczki AK

 • 07/09/2016 o 08:57
  Permalink

  PROSZĘ napisać, że spotkanie z autorką oraz promocja książki ma się ODBYĆ 8 września (czwartek) o godzinie 17.oo w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim przy ulicy Jerozolimskiej. Ciekawe ile będzie zainteresowanych osób, a szczególnie ilu będzie lokalnych polityków i z jakich partii oraz nauczycieli, szczególnie z historii i wychowania obywatelskiego oraz z jakich szkół? Czy będą władze miasta i starostwa oraz urzędnicy? Coś czuję, że NIE, a jeżeli już to garstka.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 07/09/2016 o 08:54
  Permalink

  PROSZĘ napisać, że spotkanie z autorką oraz promocja książki ma się ODBYĆ 8 września (czwartek) o godzinie 17.oo w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim przy ulicy Jerozolimskiej.

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.