Wielka manifestacja na Borowej Górze

Pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza odbyły się uroczystości 77. rocznicy bitwy na Borowskich Górach.

Pod pomnik przy wsi Borowa w niedzielę 4 września 2016 roku przybyło około dwóch tysięcy osób. Ceremoniał wojskowy zapewniła kompania reprezentacyjna Garnizonu Warszawa oraz Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych z Dęblina. Pierwszym punktem programu była msza święta polowa. Następnie przemawiał główny organizator uroczystości wójt Gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. Mówił m.in. o żołnierzach 2 pułku piechoty Legionów pod dowództwem Ludwika Czyżewskiego, którzy w tym miejscu stawili bohaterski opór hitlerowskim zagonom pancernym.

Po nim Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podziękował mieszkańcom za liczne przybycie na uroczystość. Stwierdził, że polskość, tu w środkowej Polsce, jest szczególnie zakorzeniona. Wspomniał też o realizowanym wreszcie obowiązku Polaków odbudowania wielkiej i silnej armii. Obaj mówcy podkreślali potrzebę rozwoju patriotyzmu i oddawania hołdu bohaterom poległym za Ojczyznę. Minister Macierewicz stwierdził, że pierwszy raz był w tym miejscu 12 lat temu i od tego czasu jest pod wrażeniem działań wójta Romana Drozdka kultywującego historyczną pamięć i krzewiącego patriotyzm.

Po przemówieniach odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Na zakończenie kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty pod pomnikiem żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.

Wśród licznie przybyłych gości dostrzegłem poseł Annę Milczanowską oraz europosła Janusza Wojciechowskiego. Piotrkowskie środowisko Armii Krajowej reprezentowała ppłk dr Halina Kępińska-Bazylewicz. Już tradycyjnie przybyła na uroczystość liczna delegacja z Sandomierza – miasta, gdzie przed wojną stacjonował 2 pułk piechoty Legionów.

Nie zauważyłem natomiast prezydenta Bełchatowa Marioli Czachowskiej, która była współorganizatorem uroczystości. Nie widziałem pracowników piotrkowskiej fabryki „Pioma”, którzy prawie pół wieku temu, w czynie społecznym, wykonali stojący na Borowej Górze pomnik. Za to, niestety, było kilka osób, które regularnie podszywają się pod kombatantów, choć ich przeszłość opiera się o Służbę Bezpieczeństwa lub ORMO.

Po części oficjalnej wybrani goście zaproszeni zostali na obiad do Gminnego Domu Kultury w Woli Krzysztoporskiej. Tam wójt Drozdek i minister Macierewicz wymienili się pamiątkowymi upominkami. Jak stwierdził główny organizator, być może w przyszłym roku uroczystość na Borowskich Górach zaszczyci swą obecnością Prezydent RP Andrzej Duda.

→ Paweł Reising

5.09.2016

• foto: © Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• czytaj także: „Niech o nich wiedzą i pamięć się w was utrwali – hołd Macierewicza w Bąkowej Górze”

 

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Wielka manifestacja na Borowej Górze

 • 07/09/2016 o 08:49
  Permalink

  Na ‚epiotrkow.pl’ jest również relacja z tej uroczystości i pod nią niewybredne komentarze godzące w pamięć poległych, ich rodziny, w historię Polski i można napisać plujące na Godło, Barwy i Sztandary. Ze strony redakcji ‚ePIOTRKOW.PL’ brak reakcji, brak usunięć tego rodzaju agresji, arogancji i braku szacunku dla innych rodaków i współobywateli. Znamienne.

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.