Stefanów 2016 w deszczu

Ochłodzenie i deszcz nie przeszkodziły w przebiegu uroczystości 72. rocznicy bitwy pod Stefanowem.

W niedzielę 18 września 2016 roku  w lasach przysuskich, w miejscu, gdzie przed laty istniała wieś Stefanów, odbyły się uroczystości upamiętniające bitwę, którą 26 września 1944 roku stoczył z wojskami niemieckimi 25 pułk piechoty Armii Krajowej.

Głównym organizatorem wydarzenia był wójt gminy Gielniów inż. Władysław Czarnecki. Msza święta polowa odprawiona została pod przewodnictwem ks. Antoniego Dydycza, biskupa seniora diecezji drohiczyńskiej. Oprawę muzyczną zapewnił chór gimnazjalny z Gielniowa, orkiestra wojskowa z Radomia, a także zespół sygnalistów leśników.

Jedynym żołnierzem 25 pp AK obecnym na uroczystości była ppłk dr Halina Kępińska-Bazylewicz z Piotrkowa Trybunalskiego. Po raz pierwszy nie przyjechała delegacja kombatantów z Łodzi. Licznie zameldowali się przedstawiciele służb mundurowych: policjanci, strażacy, leśnicy, służba więzienna, nawet służba celna.

Podkreślić należy fakt, iż tego miejsca, gdzie swój największy bój stoczył piotrkowski 25 pp AK, nigdy nie odwiedziła delegacja władz Piotrkowa Trybunalskiego!

Tradycyjnie rocznica bitwy była okazją do przypomnienia wydarzeń z 1952 r. Wtedy tzw. „władza ludowa” słusznie obawiając się, że na tym terenie znajdują schronienie partyzanci antykomunistycznego podziemia, dokonała wysiedlenia na Ziemie Odzyskane mieszkańców Stefanowa i kilku puszczańskich osad.

Pomimo niesprzyjającej aury na niedzielne uroczystości przybyło znacznie ponad tysiąc osób. Dla wszystkich wystarczyło smacznej, żołnierskiej grochówki przygotowanej przez organizatorów.

→ Paweł Reising

19.09.2016

• foto: © Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
0

5 myśli na temat “Stefanów 2016 w deszczu

 • 11/10/2016 o 00:06
  Permalink

  A Orlęta Armii Krajowej? Nie widzę, …co z nimi?

  0

  0
  Odpowiedz
 • 19/09/2016 o 20:34
  Permalink

  No i dobrze, że ich nie było, a po co tam SLD-owscy koalicjanci.

  0

  1
  Odpowiedz
 • 19/09/2016 o 18:30
  Permalink

  Proszę Redaktorów o podawanie z tygodniowym wyprzedzeniem o tego rodzaju uroczystościach !!! No jeżeli nie można to chociaż z zapowiedzią trzy dni wcześniej o takich ważnych rocznicach i obchodach !!!!!

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.