Piotrków na „Mapie Zagrożeń”

W czwartek 15 września 2016 roku w piotrkowskim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja na temat „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

Spotkanie otworzył jego organizator, komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim insp. Piotr Nowicki. Przywitał samorządowców, przedstawicieli rad osiedli, spółdzielni mieszkaniowych i innych gości, a w tym swoich podwładnych.

mapa-bezpieczenstwa-01
Kliknij, aby powiększyć.

Poinformował, że właśnie został wdrożony w Polsce innowacyjny program o nazwie „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Jego celem jest poprawa efektywności działań policji poprzez aktywację społeczeństwa w celu wspólnego przeciwdziałania różnym zagrożeniom. Dodał, że z programem związana jest szeroka akcja promocyjna – w autobusach komunikacji miejskiej pojawiły się plakaty, w hallu komendy działa kiosk multimedialny, przyjedzie ruchomy punkt informacyjny. Lecz najłatwiej z programem jest zapoznać się poprzez internet. Tam każdy anonimowo może zgłaszać zagrożenia…

Kolejnym mówcą był wiceprezydent Piotrkowa Andrzej Kacperek. Na wstępie zaskoczył on teoretycznym przygotowaniem i regułkami, co to jest „porządek publiczny”, „bezpieczeństwo publiczne” i gdzie w „piramidzie potrzeb” społeczeństwa znajduje się bezpieczeństwo. Wspomniał o programie „Bezpieczne miasto” i opłacanych od wielu lat ponadnormatywnych patrolach policji. Jednak nie było żadnych wniosków, czy przemyśleń.

A chciałbym wiedzieć, jakie efekty przyniosło „Bezpieczne miasto”, skoro Piotrków wcale nie jest bezpieczny? Chciałbym też być poinformowany, jakimi drogami poruszają się te „ponadnormatywne patrole” i jak w takiej sytuacji wygląda sensowność funkcjonowania Straży Miejskiej?

mapa-bezpieczenstwa-02
Kliknij, aby powiększyć.

Kolejni mówcy przybliżali sposób działania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Jej możliwości testowane były już od lipca w trzech województwach, w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Efekty były pozytywne. Ponoć też szeregowi policjanci pozytywnie oceniają zalety tego innowacyjnego systemu.

Zebrani mogli dowiedzieć się, że od teraz policja ma się stać pośrednikiem w kontaktach obywatela z takimi instytucjami jak straż pożarna, straż miejska, straż graniczna, a nawet Sanepid i nadzór budowlany! Podkreślono też rolę mediów, które nie tylko powinny wskazywać zagrożenia, lecz też krytycznie analizować poczynania policji.

mapa-bezpieczenstwa-03
Kliknij, aby powiększyć.

Za pomocą „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, dostępnej na stronie „policja.pl”, można anonimowo przekazywać informacje o zauważonych zagrożeniach. Chodzi o wykroczenia i przestępstwa kryminalne, gospodarcze, drogowe. Wszystkie sygnały będą sprawdzone. Ogólnie dostępna w internecie mapa pokazywać będzie dane z policyjnych baz danych nt. przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie. Jednak mapa nie służy do zgłaszania pilnych interwencji policji. W takich przypadkach trzeba dzwonić na bezpłatne numery alarmowe: 997, lub 112.

Od kilku lat następuje stopniowy spadek przestępczości w kraju, lecz nadal nie jest ona mała. Czy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa poprawi stan bezpieczeństwa? Jeżeli społeczeństwo będzie reagowało na zagrożenia, to z pewnością przyniesie to efekty.

→ Paweł  Reising

15.09.2016

• foto: © Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
0

5 myśli na temat “Piotrków na „Mapie Zagrożeń”

 • 20/09/2016 o 17:48
  Permalink

  Co za bzdura! To jest namawianie do szpiclowania na znajomych, sąsiadów i (BA!) rodzinę. Przecież policja i straż miejska ma odnotowane gdzie i kiedy oraz jakie przestępstwa i wykroczenia SĄ NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE. To nie wiedzą gdzie w P.Tr. (zresztą dotyczy to innych miejscowości w kraju!) jest bardzo niebezpiecznie i trochę bezpieczniej? KAŻDE ZDARZENIE i POWIADOMIENIE O ZAGROŻENIU ŻYCIA I ZDROWIA ORAZ MIENIA OBYWATELI JEST REJESTROWANE (chyba? ) (a może NIE ???) !!!!???? Więc po co jest organizowana kolejna fikcja tzw. Mapy Bezpieczeństwa? Co forsa na kolejna akcyjkę znalazła się do wydania dla kolesi? Dlaczego nie ma w Polsce, w tym w P.Tr. normalnej pracy, pracy zorganizowanej i systematycznej, nie tylko w sferze bezpieczeństwa i przestrzegania prawa, również w każdej innej? To taka nasza, polska cecha – AKCYJNOŚĆ, a nie normalna praca? Ta AKCYJNOŚĆ jest w kulturze, sporcie, gospodarce, polityce, a jest brak rzetelnej, zorganizowanej, systematycznej, wręcz pozytywistycznej ( o ile jeszcze ktokolwiek wie o co chodzi?) pracy? Obserwując życie publiczne w Polsce i w P.Tr. to żyjemy od akcji do akcji, od wydarzenia do wydarzenia, od modnego obecnie, projektu do projektu albo ewentu do eventu (cha! he!), a brak jest znojnej i mozolnej pracy i rozsądnej jej organizacji. Takie są fakty, tym gorzej dla faktów. PRECZ Z DONOSICIELSTWEM, PRECZ ZE SZPICLOWANIEM! Służby publiczne, urzędnicy i biuraliści do roboty, za to bierzecie ciężką forsę z naszych ZA WYSOKICH, bez sensownie wydawanych, podatków!

  0

  0
  Odpowiedz
  • 20/09/2016 o 20:01
   Permalink

   Dlaczego pracy nie ma? Mamy takiego gospodarza co to o młodych podobno zabiega, jest takie hasło „stare młode miasto” itp.
   Hasło hasłem, a życie swoje. Nasz gospodarz zabiega o to aby młodzi z tego miasta wyjechali. Dowód – oficjalny profil miasta na FB promuje wydarzenie: „Znajdź pracę w Łodzi”.
   A podobno Piotrków to raj na ziemi.

   Screen -> http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/294d9f41ad7b6a78

   1

   0
   Odpowiedz
 • 19/09/2016 o 10:38
  Permalink

  Chyba na tej mapie należy dodać „Pasaż Rudowskiego”, ponieważ na stronie internetowej piotrkow.pl możemy przeczytać „Znamy zwycięzców! Zakończyło się głosowanie nad projektami budżetu obywatelskiego 2017. Znamy zwycięskie propozycje.”.
  Tymczasem na tej samej stronie widnieje baner „Trwa głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego 2017. Chcesz oddać głos? Wejdź na http://www.piotrkowianiedecyduja.pl„.
  Czyżby w trakcie głosowania wyniki były już znane? Wieżę, że nie. Jest to jedynie niedbalstwo urzędnika odpowiedzialnego za treści zamieszczane na stronie internetowej -> czytaj Biuro Samozachytu piotrkowskiego magistratu.

  Screen -> http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/8980939450bc0c61

  0

  0
  Odpowiedz
 • 15/09/2016 o 23:34
  Permalink

  Panie Redaktorze, a o której oni to spotkanie zrobili? Pewnie w swoich godz.pracy. Nic nie robią dla ludzi tylko by im było wygodnie – odwalić i do domu. Odbyło się? Odbyło. Zaliczone.
  Tak jest też ze strategią o promocji miasta. Konsultują, konsultują – tylko z kim, jak do południa mieszkańcy mają inne obowiązki, np.pracę zawodową.
  Kiedyś się ugotują w tym sosie własnym. Oby jak najszybciej.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 15/09/2016 o 17:47
  Permalink

  …”można anonimowo przekazywać informacje o zauważonych zagrożeniach. Chodzi o wykroczenia i przestępstwa kryminalne, gospodarcze, drogowe. Wszystkie sygnały będą sprawdzone.”
  Skąd my to znamy?
  Podniesienie donosicielstwa do rangi obywatelskiego czynu.
  Hm… Mój sąsiad kupił sobie nowy samochód, to jest spowodowane na pewno zagrożeniem gospodarczym. No, bo skąd on na to wziął?
  Kurczę, no…

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.