Minister Ziobro – kolejny strzał w stopę

Osobom zalegającym z alimentami trzy miesiące i więcej będzie groziła kara do roku więzienia – poinformował w piątek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Przedstawił on propozycje rozwiązań prawnych dotyczących alimentów. Zgodnie z nimi za niepłacenia alimentów powyżej 3 miesięcy będzie groziła grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

„Wprowadzamy normę, która mówi, że jeżeli ktoś posiada zaległość w stosunku do swojego dziecka mierzoną kwotą wyższą niż 3 miesiące (…), to wówczas podpada pod przepis prawa karnego” – powiedział Ziobro.Minister wyjaśniał, że chodzi o skuteczność egzekwowania należności alimentacyjnych. (mp / Kurier PAP,  źródło: kurier.pap.pl)

Komentarz

Wszystko wskazuje na to, że projekt zmian zaproponowany przez ministra sprawiedliwości będzie równie trafiony, jak uznanie pijanego rowerzysty za przestępcę. Jeżeli Sejm uchwali stosowną poprawkę w krótkim czasie zakłady karne zapełnią się osobami zalegającymi z należnościami. Efekt będzie taki, że alimenty i tak nie będą płacone, a państwo na jednego osadzonego dodatkowo wyda miesięcznie około 3000 zł – bo taki jest koszt pobytu w kryminale.

Ekonomia, czy zwykła arytmetyka nigdy nie były mocną stroną ministra Ziobry, bo przy założeniu, że zobowiązane alimentacyjne wynosi np. 500 zł miesięcznie skarb państwa wyda 3500 zł – 500 zł z Funduszu Alimentacyjnego i 3000 zł na utrzymanie skazanego.

Poza tym ilość miejsc w ośrodkach odosobnienia jest ograniczona, a to oznacza, że w zakładach penitencjarnych zabraknie miejsca dla osób skazanych za poważne przestępstwa. Tworzenie prawa pod kątem oczekiwań politycznych nigdy nikomu nie wyszło na dobre.

→ Mariusz Baryła

16.09.2016

• foto: pixabay.com

Aktualizacja:

Wkrótce po publikacji powyższego tekstu na twitterze wywiązała się krótka dyskusja pomiędzy rzecznikiem ministerstwa Sprawiedliwości Sebastianem Kaletą, a autorem publikacji.

→ (mb)

16.09.2016, g. 18:05

 

dyskusja-gt-kaleta-twitter

 

 

 

 

0
0

2 myśli na temat “Minister Ziobro – kolejny strzał w stopę

 • 17/09/2016 o 00:24
  Permalink

  Sprawa jest prosta – nie do więzienia tylko do ciężkiej fizycznej pracy a nie na wczasy na koszt podatnika. I wtedy zaczną płacić!

  0

  0
  Odpowiedz
 • 16/09/2016 o 20:07
  Permalink

  Kim jest człowiek, który nie dba o swoje dzieci? Jak go nazwać? Dlaczego miłość takiej osoby kończy się do własnego dziecka w chwili, gdy trzeba płacić na jego utrzymanie? Czy taki ktoś ma honor? Dlaczego utrzymanie spada na barki jednego rodzica? 500 zł z funduszu alimentacyjnego? Czyli wszyscy podatnicy mają ponosić konsekwencje? Zresztą i tak nie wszystkie dzieci alimenciarzy dostają alimenty z funduszu. Wstyd!

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.