Komitet Obrony Robotników – pamięć i znaczenie

„Gazeta Trybunalska” jest jednym z siedmiu patronów medialnym konfrontacji historycznych firmowanych przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
konfrontacje-historyczne-09-2016
Kliknij, aby powiększyć.

Spotkania, organizowane raz w miesiącu w gościnnych salach muzeum, są doskonałą okazją do wysłuchania i podyskutowania z wybitnymi polskimi historykami, politykami, dziennikarzami, ludźmi kultury i nauki.

Najbliższy panel dyskusyjny odbędzie się już jutro, w środę 28.09.2016 r., wyjątkowo w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ul. Gdańskiej 100/102, na który bardzo serdecznie zapraszamy.

We wrześniu 1976 roku narodził się Komitet Obrony Robotników. Organizacja powstała w reakcji na wydarzenia czerwca’76. KOR służyć miał wsparciem prawnym i materialnym dla represjonowanych robotników i ich rodzin. Struktury KORu stały się później jedną z podwalin „Solidarności”.

40 lat po powstaniu KORu warto pokusić się o próbę bilansu działalności Komitetu oraz ocenić jego miejsce w historii i pamięci. Czy był jedynie epizodem niewartym pamiętania, czy może kluczowym elementem dekonstrukcji systemu komunistycznego w Polsce? Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni goście:

prof. dr hab. Andrzej Friszke – historyk dziejów najnowszych, Polska Akademia Nauk
Henryk Wujec – działacz opozycji antykomunistycznej, członek KSS KOR

Spotkanie poprowadzi:
dr Mikołaj Mirowski – historyk Muzeum Tradycji Niepodległościowych, publicysta, współpracownik „Gazety Trybunalskiej”

WSTĘP WOLNY!

Patroni medialni:
TVP Historia – Oficjalna strona, Liberté!, Dziennik Łódzki, Radio Łódź, Gazeta Trybunalska, TVP Łódź, Obserwator Międzynarodowy

+/- na fb > https://www.facebook.com/plusczyminus/?fref=ts

→ (mm) / (mb)

27.09.2016

• grafika: organizatorzy

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.