Kalejdoskop Łódzkiego Domu Kultury

Łódzki Dom Kultury jest wydawcą miesięcznika „Kalejdoskop” opatrzonego podtytułem „Magazyn kulturalny Łodzi i województwa łódzkiego”.
kalejdoskop1
Kliknij, aby powiększyć.

Pismo o 40-letniej tradycji, trzy lata temu przeszło zasłużony lifting, zmieniła się szata graficzna, rozszerzono zakres zainteresowań, wprowadzono więcej materiałów własnych.

Periodyk formatu B5, drukowany na kredowym papierze, na ponad 60 stronach prezentuje wywiady z twórcami kultury, sylwetki artystów, recenzje, artykuły publicystyczne, felietony.

Dotyka wielu dziedzin aktywności twórczej: muzykę, malarstwo, film, literaturę… Teksty dotyczą raczej kultury wysokiej i pisane są na bardzo dobrym poziomie. Całość jest redagowana w sposób przejrzysty i logiczny, materiały ilustrują świetne fotografie, najczęściej kolorowe.

W środku znajdziemy także kalendarium imprez, repertuar teatrów, muzeów, sal koncertowych. Pełne kompendium wiedzy na temat tego, co dzieje się w regionie łódzkim.

Do niektórych numerów dodawana jest płyta CD z muzyką i to wszystko za symboliczne 3 zł za egzemplarz. Należy także podkreślić, że w magazynie nie znajdziemy treści promujących ugrupowania polityczne, albo poszczególne osoby, nie ma tu niczego, co mogłoby zburzyć zaufanie jakie istnieje pomiędzy twórcami pisma, a ich odbiorcami.

W „Kalejdoskopie”, o czym piszę z przykrością, poza informacją o wystawach piotrkowskiego muzeum, nie zauważyłem, w ostatnich numerach, żadnych wiadomości o jakichkolwiek działaniach na terenie naszego miasta.

W latach 90-tych Wojewódzki Dom Kultury w Piotrkowie wydawał w formacie A5 „Piotrkowski Informator Kulturalny”, który zbierał informacje z różnych ośrodków województwa piotrkowskiego. Redaktorem pisma był Andrzej Kobalczyk.

Te czasy dawno minęły. Nie dość, że podobnego czasopisma już dawno nie ma, to jeszcze propozycje, przedstawiane obecnie obywatelom naszego miasta niewiele mają wspólnego z prawdziwą kulturą.

→ (zr)

2.09.2016

• repr.: GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.