Eliminacja agentury z szeregów kombatantów!

Aż 401 osób pozbawionych zostało uprawnień kombatanckich z powodu udowodnionej współpracy ze służbami specjalnymi i aparatem komunistycznego terroru w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Zestawienie dotyczy lat 2012-2015 – taką informację uzyskaliśmy od Jolanty Plieth-Cholewińskiej – naczelnika Wydziału Obsługi Medialnej Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.

Weryfikację uprawnień przeprowadzono w oparciu o art.25 ust. 2 pkt 1 „Ustawy z dn. 24.01.1991 r. o kombatantach i niektórych osobach będącymi ofiarami represji wojennych i okresu powojennego”. Procedurę podejmowano głównie na skutek działań własnych Urzędu lub na podstawie wniosków organizacji kombatanckich, Ministra Sprawiedliwości, lub Ministra Obrony Narodowej.

Niestety, Urząd ds. Kombatantów odmówił nam informacji, czy wskazane przez nas konkretne osoby posiadają uprawnienia kombatanckie. W efekcie takiej interpretacji przepisów byli agenci bezpieki oraz funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa dalej występują publicznie, grają rolę kombatantów na uroczystościach patriotycznych, działają w organizacjach kombatanckich, a nawet otrzymują odznaczenia od różnych samorządów, czy instytucji.

Jednocześnie nie ponoszą żadnych konsekwencji wieloletniego wyłudzania comiesięcznych świadczeń finansowych należnych prawdziwym kombatantom. W praktyce czują się bezkarni. A przecież powinni być potraktowani jak zwykli oszuści.

Inna interpretacja przepisów jest niezgodna z Konstytucją RP (np. Art. 32.1). Wyjątkiem może być sytuacja, gdy osoba zmuszona do współpracy nie podjęła jej.

401 agentów pozbawionych uprawnień kombatanckich, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Na przełomie 1989 i 1990 roku Służba Bezpieczeństwa miała za zadanie wprowadzenie jak największej ilości zaufanych ludzi do organizacji kombatanckich. Jedni tajni współpracownicy pisali drugim zaświadczenia o rzekomej walce o niepodległość. Na skutek tego nagle namnożyło się żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, czy też powstańców warszawskich. Nie przeszkadzał w tym fakt, że ci niby kombatanci w czasie wojny byli dziećmi.

→ Paweł Reising

1.09.2016

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

2
1

2 myśli na temat “Eliminacja agentury z szeregów kombatantów!

 • 07/09/2016 o 08:44
  Permalink

  Bardzo dobre pytania i naświetlenie faktów. Ciekawe ile nazwisk sprawdzonych kombatantów byłoby na liście z lat 1991 / 2011? I co z ludźmi co walczyli w GL/AL, LWP albo MO, a następnie przeszli po 1945 do KWP, NSZ, AK itp., bo zrozumieli swoje błędy? Albo co z nimi jeżeli było na odwrót? Co z nimi zrobić, futrować forsą czy cofnąć odznaczenia i szmal? Jak to wyjaśniać i weryfikować? Jak powiedział pisarz Mackiewicz tylko PRAWDA JEST CIEKAWA! Dla PRAWDY należy mówić i pisać o faktach, o ‚gołych faktach’. Kto ma rozum i myśli oraz jest polskim patriotom sam wyciągnie prawidłowe wnioski.

  0

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.