Akowska wystawa w Skansenie Rzeki Pilicy

W dniu 17 września 2016 roku w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim otwarto wystawę poświęconą 25 pułkowi piechoty Armii Krajowej, którą stworzono dwa lata temu w Opocznie z inicjatywy posła Roberta Telusa.

Niestety, w Tomaszowie nie było tego posła, żadnego innego, ani nawet jednego lokalnego radnego, choć organizatorzy wysłali wiele zaproszeń. Wcześniej ta sama ekspozycja prezentowana była m.in. w Opocznie i  Sejmie RP.

W pierwszej części uroczystości uzdolniona młodzież z tomaszowskiego Miejskiego Centrum Kultury zaprezentowała własne interpretacje patriotycznych piosenek. Druga część, to otwarcie wystawy, przybliżenie dziejów 25 pp AK oraz jego dowódcy, pochodzącego z Tomaszowa, mjr Rudolfa Majewskiego „Leśniaka”. 

Wykonana atrakcyjnie, na dużych planszach wystawa prezentuje wiele ciekawych, archiwalnych fotografii oraz informacji. Z pewnością przyczyni się do rozpropagowania dziejów 25 pp AK, którego większość żołnierzy pochodziła z Piotrkowa, Tomaszowa, Opoczna, Radomia… Szkoda jednak, że jej autorzy nie zawsze potrafili odróżnić ważne postacie pułku od błahych.

W uroczystości uczestniczyło kilkunastu młodych, tomaszowskich strzelców. Choć było to uczestnictwo wyjątkowo specyficzne, bo zamiast aktywnie wśród innych gości poznawać historię zapisaną na wystawie, to stali na baczność i starali się robić dobre wrażenie. Chyba nie na tym polega patriotyczne wychowanie młodzieży?

Organizatorem uroczystości był kierownik Skansenu Zbigniew Ciechawa oraz dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Barbara Przybysz. Na ich zaproszenie do Tomaszowa przyjechała  delegacja środowiska Armii Krajowej z Piotrkowa na czele z ppłk dr Haliną Kepińską-Bazylewicz. Gościem była również Teresa Zając, córka zasłużonego żołnierza AK Ignacego Pająka. Przybył kierownik tomaszowskiego Archiwum Państwowego dr Andrzej Wróbel oraz założyciel i wieloletni kierownik Skansenu Rzeki Pilicy, historyk-regionalista Andrzej Kobalczyk. Natomiast z Przygłowa przyjechał historyk Paweł Wąs, prezes Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie. Nie obyło się bez wielu rozmów i pamiątkowych fotografii.

W Skansenie Rzeki Pilicy wystawa prezentowana będzie co najmniej do końca roku. Następnie ma trafić do gminy Aleksandrów w powiecie piotrkowskim. Dlatego też w Tomaszowie gościł sekretarz tej gminy, a zarazem pasjonat regionalnej historii Paweł Mamrot.

→ Paweł Reising

18.09.2016

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.