17 września 1939 r.

Po siedemnastu dniach od najazdu Niemiec hitlerowskich na Polskę, na umęczony wojną obronną kraj uderzyły ze wschodu wojska Armii Czerwonej.

Operacja militarna była wynikiem tajnego porozumienia, jakie zawarli 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow.

Kliknij, aby powiększyć.

Tłumaczenie:

Z okazji podpisania paktu o nieagresji między Rzeszą Niemiecką a ZSRR podpisani pełnomocnicy obu stron poruszyli w ściśle poufnej wymianie zdań sprawę wzajemnego rozgraniczenia sfer interesów obu stron. Wymiana ta doprowadziła do następującego wyniku:

 1. Na wypadek przekształcenia terytorialno-politycznego obszaru należącego do państw bałtyckich (Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa), północna granica Litwy tworzy automatycznie granicę sfery interesów niemieckich i ZSRR, przy czym obie strony uznają roszczenia Litwy do terytorium wileńskiego.
 2. Na wypadek terytorialno-politycznego przekształcenia terytoriów należących do państwa polskiego, sfery interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone w przybliżeniu przez linię Narew-Wisła-San. Kwestia, czy i w interesie obu uznane będzie za pożądane utrzymanie niepodległego państwa polskiego zostanie definitywnie zdecydowane dopiero w ciągu dalszego rozwoju wypadków politycznych. W każdym razie oba rządy rozwiążą tę kwestię na drodze przyjacielskiego porozumienia.
 3. Jeżeli chodzi o południowy wschód Europy, to ze strony radzieckiej podkreśla się zainteresowanie Besarabią. Ze strony Niemiec stwierdza się zupełne desinteressment odnośnie do tego terytorium.
 4. Protokół ten traktowany będzie przez obie strony w sposób ściśle tajny.

Podpisano:

Za rząd Rzeszy Niemieckiej……………………………………………..  J. Ribbentrop
Za rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich…….  W. Mołotow

Moskwa, 23 sierpnia 1939

IV rozbiór Polski, bo taka należy nazywać owe porozumienie, został przedstawiony na mapie, którą następnego dnia po agresji sowieckiej opublikował moskiewski dziennik „Izwiestia”:

 

17-09-1939-mapa_paktu_r_m_izwiestia-18-09-1939
Kliknij, aby powiększyć.

 

Rząd ZSRR napaść na Polskę tłumaczył rozpadem państwa, ucieczką do Rumunii władz RP oraz koniecznością ochrony mienia i życia Ukraińców i Białorusinów zamieszkujących wschodnie tereny Polski.

Komentarz

Złowieszczo brzmią szczególnie ostatnie słowa. Identycznej argumentacji użył prezydent Rosji Putin tłumacząc zajęcie w marcu 2014 r. Krymu i miesiąc później wschodniej Ukrainy. Także i tym razem państwa Zachodu, w tym Polska, ograniczyły się do wysłania not dyplomatycznych i potępienia działań Kremla.

Nawet najszczersze zapewnienia i sojusze nie są w stanie zagwarantować Polsce bezpieczeństwa. W przypadku militarnych konfliktów żadnego znaczenia nie mają podpisy złożone na dokumentach międzypaństwowych, lecz ilość nowoczesnych czołgów, samolotów, jednostek pływających i dobrze wyszkolonych żołnierzy i rezerwistów.

Historia państwa polskiego nie zaczęła się 25 lat temu, lecz 1050 i na przestrzeni dziesięciu wieków niejeden pakt pokojowy został zerwany. Niech zdjęcie tytułowe, przedstawiające żołnierzy Wermachtu i Armii Czerwonej, sfotografowanych 20 września 1939 r. w okolicach Brześcia, będzie symbolem odpowiedzialności jaka spoczywa na polskim rządzie nie tylko tu i teraz, ale zawsze.

→ Mariusz Baryła

17.09.2016

• foto: źródło – wikipedia.org

 

 

1
0

2 myśli na temat “17 września 1939 r.

 • 02/09/2018 o 16:39
  Permalink

  Rząd ZSRR napaść na Polskę tłumaczył rozpadem państwa, ucieczką do Rumunii władz RP oraz koniecznością ochrony mienia i życia Ukraińców i Białorusinów zamieszkujących wschodnie tereny Polski. 100 % racja … tereny te zostaly aneksowane przez marszałka jako łup wojenny po wojnie Polsko- Bolszewickiej -red. nie napisał ze Rosja doszła do linii Curzona ..amen

  0

  0
  Odpowiedz
 • 19/09/2016 o 17:45
  Permalink

  Zgadza się! Odpowiedzialność KAŻDEGO rządu i każdego PREZYDENTA wobec Polski i Jej Obywateli była, jest i będzie! Tylko, czy po roku 1989/1990 rządy i prezydenci, kolejne rządy i prezydenci Państwa Polskiego, były rozsądne i odpowiedzialne, działały mądrze, zgodnie z Polską Racją Stanu, ba! czy w ogóle określiły co JEST P.R.S., czy interesy poszczególnych grup społecznych i towarzyskich, dla kolejnych rządzących nie były, nie są i nie będą ponad Polską i Polakami? Obserwując działania, a jeszcze bardziej brak działań, kolejnych prezydentów, premierów, ministrów, posłów i senatorów uważam, że politycy nie widzą i nie czują politycznych zawirowań i sprzeczności jakie są w świecie i Europie. Dla Polaków i Polski przewiduję złą przyszłość i upadek, z rozbiorem włącznie, jeżeli będzie tak dalej w Europie i na świecie i jeżeli będzie nadal brak działań i reakcji ze strony Polski. Nie jest to pesymizm, lecz realne spojrzenie na tzw. naszych polityków, obojętnie z lewa, czy z prawa, to są cwaniacy i tylko cwaniacy widzący koryto dla siebie i swoich towarzyszy. Tylko tyle i aż tyle.

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.