Sławomir Cenckiewicz – TW „Bolek” powraca, krwawa operacja UOP z 1995 r.?

Najważniejszą informacją, jaka dziś obiegła niezależne media w Polsce, jest wczorajszy, wieczorny wpis na facebooku prof. Sławomira Cenckiewicza o ujawnieniu tajnych, prokuratorskich akt z 1995 r. Historyk pisze:

 

Cenckiewicz-01
Kliknij, aby powiększyć.

Czy pamiętają Państwo gdańską tragedię z 17 kwietnia 1995 r. –https://pl.wikipedia.org/…/Wybuch_gazu_w_Gda%C5%84sku_(1995)?

W święta Wielkiej Nocy w wysokim bloku przy ulicy Wojska Polskiego 39 w Gdańsku-Wrzeszczu wybuchł gaz, w efekcie czego budynek się częściowo zawalił, a później – ze względu na dalsze osunięcia – został wyburzony za pomocą ładunków wybuchowych. W tej tragedii zginęło 22 osoby, a prokuratura uznała, że sprawcą tej katastrofy był mieszkaniec z parteru, który również zginął w wybuchu gazu.

Minęło ponad 10 lat, kiedy pracując kilka lat nad sprawą Wałęsy i przygotowując książkę „SB a Lech Wałęsa” spotkałem się z kilkoma osobami – urzędnikami miejskimi, pracownikami tajnych służb, strażakami, a nawet byłym wiceministrem spraw wewnętrznych, którzy niezależnie od siebie mówili tak: „wybuch gazu w Gdańsku był operacją UOP, zaś ofiary niezamierzonym wypadkiem przy pracy”.

Cenckiewicz-02
Kliknij, aby powiększyć.

Dopytywałem: jak to możliwe?! Pewien funkcjonariusz b. SB, ale świetnie ustosunkowany w środowisku UOP/ABW, tłumaczył mi, że w zawalonym bloku mieszkał płk. Adam Hodysz, którego ekipa prezydenta Lecha Wałęsy z delegatury UOP w Gdańsku, podejrzewała o przetrzymywanie kopii dokumentów agenturalnych Wałęsy/”Bolka”. „Upozorowali wybuch gazu – mówił – żeby wyprowadzić później wszystkich mieszkańców i wejść do mieszkania Hodysza. Przesadzili, budynek się zawalił i zginęli ludzie. Ale do mieszkania i tak weszli”. Wskazywał na ekipę wałęsiarzy z UOP w Gdańsku opisaną w książce „SB a Lech Wałęsa”… Prezydent Wałęsa i jego ludzie czyścili wówczas archiwa ze wszystkich komprmateriałów.

Opowiadałem tę historię ś.p. Januszowi Kurtyce i współautorowi książki „SB a Lech Wałęsa”, ale – co zrozumiałe – żaden z nich nie dawał mi wiary. Dowodów nie było, a Adam Hodysz nie chciał o tym mówić. Powtarzał tylko do mnie te słowa: „nie chcę mówić o Wałęsie, bo przez niego ledwie życia nie straciłem”. To było intrygujące, ale wciąż słabe dowodowo.

Cenckiewicz-03
Kliknij, aby powiększyć.

Zdradzę przy okazji pewien fakt: w pierwotnej wersji książki „SB a Lech Wałęsa” był nawet fragment dotyczący wybuchu gazu w Gdańsku (opierałem się na wstępnym raporcie straży pożarnej w którym była hipoteza zamachu), ale decyzją Prezesa i współautora wyleciał. Ryzyko było wówczas zbyt duże, a dowodów – powtarzam – mało.

Piszę o tym wszystkim, bo po blisko roku walki doszło do odtajnienia akt prokuratorskich dotyczących sprawy Zbigniewa Grzegorowskiego – zaufanego SB-eka Wałęsy, później UOP-owca, a teraz funkcjonariusza ABW (o zgrozo), o którym zresztą pisałem w tym roku w „Do Rzeczy”. Grzegorowski był zamieszany w proces wyparowywania akt obciążających Wałęsę w gdańskim UOP. Został po 16 latach oczyszczony z zarzutów, choć sąd uznał, że do kradzieży akt doszło. Zabrakło dodatkowych twardych dowodów (sprawę opiszę wkrótce).

Jednak w aktach sprawy Grzegorowskiego znalazłem niesamowity dokument: wniosek dowodowy Grzegorowskiego z 28 września 2005 r., w którym pisze on o znalezisku w mieszkaniu Hodysza właśnie w czasie tragedii bloku przy ulicy Wojska Polskiego. I dodaje, że UOP miał te informacje od swojego agenta! Szok!

Może więc wstrząsające opowieści moich źródeł informacji polegały na prawdzie?

Tyle razy mówiłem, że sprawa Wałęsy na wiele pięter i wymiarów, i że nie da się tego przykryć i zakończyć nawet „teczkami Kiszczaka”.

Zamieszczam fragment dokumentu, w którym jest zresztą też inny wątek, ale to przy innej okazji. Zresztą czytajcie…

Dr. Mikołaj Mirowski, łódzki historyk i publicysta, współpracownik „Gazety Trybunalskiej” tak skomentował ujawnienie dokumentów:

Można nie przepadać za Sławomirem Cenckiewiczem, można być z nim w ostrym politycznym i historycznym sporze, można twierdzić, że w wielu sprawach używa zbyt dużych kwantyfikatorów – niemniej to co on tu opisuje zwyczajnie zignorować nie można…

Czytając po prostu nie chcę się wierzyć i pierwszy odruch jaki miałem to wyparcie, ale niestety jeśli te dokumenty będą miały swoje potwierdzenie a dodatkowo znajdą się byli funkcjonariusze UOP z dobrą pamięcią to… mam niezły pasztet.

TVP zrealizowała film „Czarny serial – śmierć pod gruzami (Gdańsk 1995)” dokumentujący wybuch gazu w gdańskim wieżowcu przy ul. Wojska Polskiego 39 w dzielnicy Strzyża, który miał miejsce 17 kwietnia 1995 o godzinie 5:50.

 

→ Mariusz Baryła

10.08.2016

• grafika: GazetaTRYBUNALSKA.pl

• więcej artykułów o TW „Bolku” kliknij > tutaj

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.