Parkowanie w Alejach 3 Maja

Kolejny list od Czytelnika, kolejna interwencja.

Witam!

Panie Mariuszu, czy może Pan zwrócić się do Straży Miejskiej z zapytaniem, jak długo jeszcze zamierzają tolerować niezgodne z przepisami parkowanie w al. 3 Maja? Duża część parkujących tam samochodów narusza przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym. m.in.

Art. 46.
1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
(…)

Parkowanie-aleje1
Kliknij, aby powiększyć.

Art. 47.
1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, roweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

Art. 49.
1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;
2) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;

Tymczasem po wschodniej stronie al. 3 Maja samochody parkują w 2, a nawet w 3 rzędach, w obrębie skrzyżowań i przejść dla pieszych, a ich kierowcy w celu zaparkowania jeżdżą wzdłuż po chodniku, czego również zabrania ww. Ustawa. Kilka razy widziałem przypadki wjeżdżania na ten chodnik po przejściu dla pieszych z ul. Jagiellońskiej.

Parkowanie po lewej stronie linii podwójnej ciągłej, która rozdziela przeciwne kierunki ruchu, też nie jest zgodne z przepisami ww. Ustawy.

Wygląda na to, że Straż Miejska nie zna obowiązującego prawa, na straży którego stoi.

W załączeniu 2 zdjęcia zrobione w al. 3 Maja. W nazwach plików zawarte są daty wykonania zdjęć.

Pozdrawiam.
/dane tylko do Pana wiadomości/

Zgodnie z życzeniem wystosowałem pismo do komendanta piotrkowskiej Straży Miejskiej z prośbą o ustosunkowanie się do poruszonego tematu. Od siebie mogę dodać tyle, że problem z parkowaniem w Alejach pojawił się tuż po przebudowie ulicy i jej brutalnym zwężeniu. Nie usprawiedliwia to oczywiście kierowców nieprawidłowo parkujących swoje samochody, ale ich zachowanie jest skutkiem złego rozwiązania urbanistycznego, którego głównym zadaniem jest „minimalizowanie konfliktu interesów”. Niestety tego typu myślenie jest obce osobom odpowiedzialnym za rozwiązania komunikacyjnego w mieście. Niedawno wiceprezydent Karzewnik, komentując zwężenie ul. Śląskiej stwierdził, że zrobiono tak dlatego, „aby kierowcy nie wyprzedzali na trzeciego”.

→ (mb)

26.08.2016

• foto: XX / Gazeta/TRYBUNALSKA.pl

 

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Parkowanie w Alejach 3 Maja

 • 26/08/2016 o 22:34
  Permalink

  … „aby kierowcy nie wyprzedzali na trzeciego”.
  Jezu, co za dbałość i dalekowzroczność. Niech jeszcze nakaże podawać wódkę w knajpach w kieliszkach 0.01. Ludzie będą mniej pili,a on przejdzie do historii.
  O zwężeniach autostrad nie wspomnę.

  1

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.