Kto oszpecił to miasto?

W 2013, 2014 i do połowy 2015 r. na facebooku poruszyłam kilkanaście tematów ważnych z punktu widzenia społecznego, odnoszących się do miasta w którym mieszkam.

Kilka z nich nie zostało załatwionych i spłynęło po urzędnikach jak woda po kaczce. Przypominam jeden, pochodzący sprzed dwóch lat.

→ (mb)

7.08.2016

• foto: Mariusz Baryła / Graffiti24.pl

* * *

Piotrkowska ulica Juliusza Słowackiego, będąca fragmentem Traktu Wielu Kultur – projektu urbanistycznego, który pozwolił na restaurację ulic i placów wchodzących w jego skład, jest wyjątkowo brzydka. A to za sprawą ordynarnych reklam i szyldów, jakie znajdują się na elewacjach budynków na odcinku od ul. Armii Krajowej do Placu Kościuszki.

Jestem wyczulony na estetykę przestrzeni miejskiej także z racji wykonywanego zawodu. W maju zeszłego roku udokumentowałem wygląd głównej ulicy Piotrkowa. Napisałem także do Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta z prośbą o ustosunkowanie się do pięciu moich pytań:

1. Czy nadal w UM Piotrkowa Trybunalskiego istnieje funkcja/etat Plastyka Miejskiego, kto obecnie pełni ten obowiązek?
2. Jaka jest rola i zadania Plastyka Miejskiego w kształtowaniu estetyki Piotrkowa Trybunalskiego?
3. Jakie instrumenty posiada Plastyk Miejski w egzekwowaniu swoich decyzji i postanowień.
4. Proszę o podanie kilku przykładów ostatnich działań Plastyka Miejskiego.
5. Jaka jest ogólna ocena Rady Miasta / Urzędu dot. estetyki miasta.

Wkrótce nadeszła odpowiedź, oto jej pełna treść z zachowaniem oryginalnej pisowni:

Witam,

Szanowny Panie Mariuszu poniżej wysyłam odpowiedzi na 4 pierwsze pytania. Piąte pytanie należy skierować do Biura Rady Miasta.
Odpowiadając na pytania:

Ad 1. W UM w Piotrkowie Trybunalskim nie ma etatu Plastyka Miasta, funkcję tą nieodpłatnie pełni Dyrektor ODA – Stanisław Gajda.
Ad.2. 1. Opiniowanie pod względem plastycznym obiektów małej architektury, pomników, tablic pamiątkowych, kolorystyki elewacji oraz urządzeń umieszczanych w miejscach publicznych.
2. Współpraca ze środowiskiem plastyków.
3. Konsultacja w sprawach estetyki miasta.
4. Inicjowanie działań w zakresie wprowadzania komunikacji wizualnej i elementów plastycznych w przestrzeni miejskiej.
Ad 3. Plastyk Miejski nie wydaje decyzji administracyjnych w związku z tym nie posiada żadnych instrumentów związku z tym nie posiada żadnych instrumentów egzekucyjnych.
Ad 4. – opiniowanie i konsultacja w zakresie kolorystki elewacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej m.in. SM „Barbórka”, SM im. J. Słowackiego, Parafii Rzymsko-Katolickiej P.W.Bł. Jana Pawła II; – uaktualnienie Miejskiego Systemu Informacji

pozdrawiam
Jarosław Bąkowicz
Kierownik Biura Prasowego
Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego

Pisząc do rzecznika miałem nadzieję, że moje pytania zostaną odebrane jako konkretny sygnał i urzędnicy miejscy przyjrzą się problemowi. Minął rok. Nic się nie zmieniło: Słowackiego jak straszyła tak nadal straszy. Z drugiej strony czego można spodziewać się po ludziach, którzy kompletnie nie reagują na przejawy antysemityzmu panoszącego się na miejskich murach? Przypomnę: „Antysemicki Piotrków – ciemna strona miasta 2013 r.”

W zeszłym tygodniu pojawiła się jednak pierwsza jaskółka, która jak wiadomo wiosny nie czyni. Po wielu latach swojego urzędowania częściowo dostrzegł problem prezydent Chojniak, który, jak dowiaduję się ze strony UM, wystąpił z pismem do wicepremier Bieńkowskiej i 9 posłów z okręgu piotrkowskiego w „spawie uregulowania kwestii umieszczania reklam wielkogabarytowych w przestrzeni miejskiej”. Temat został momentalnie podchwycony przez wazeliniarską gazetkę „Piotrkowskie Fakty”, której wydawcą jest Katarzyna Nurkowska z Gorzkowic (sic!), z tą tylko różnicą, że tekst „Apel prezydenta do premiera” nie dotyczy bezpośrednio estetyki miasta lecz koncentruje się na inicjatywie Chojniaka.

Oczywiście wielkogabarytowe nośniki psują oblicza polskich miast, obrzeża dróg itd. ale podstawowym problemem Piotrkowa, w tym ulicy Słowackiego są przede wszystkim niechlujne i agresywne szyldy i reklamy o stosunkowo niedużej powierzchni.

Jako ilustrację dołączam kilkanaście zdjęć z zeszłego roku oraz kilka tegorocznych, uaktualniających temat.

Mariusz Baryła

3.04.2014

* Foto: Mariusz Baryła / Graffiti Piotrków, 2014

* Copyright © 2014 Mariusz Baryła. All rights reserved.

 

 

0
0

3 thoughts on “Kto oszpecił to miasto?

 • 08/08/2016 at 07:22
  Permalink

  Dla porównania proszę wrzucić zdjęcia innych miast, w których nie ma takiego lasu banerów (polskich i europejskich). Będzie przykład, będzie łatwiej dostrzec brzydotę.

  0

  0
  Reply
 • 07/08/2016 at 16:17
  Permalink

  to miasto w ogóle jest brzydkie, nic kompletnie nic się w nim nie dzieje, nie ma gdzie zjeść, nie ma gdzie sie pobawić nie ma nic nie mowie o pracy…..a i tak jest zadłużone po uszy. spójrzcie na Lodź …. mimo ze jest bardzo zadłużone to miasto pięknieje z dnia na dzień jest praca…

  Kiedys Piotrków tetnił zyciem, pamietam jak lubilem zawsze na swieta wychodzic do miasta bo bylo pieknę a teraz… szkoda strzepić ryja

  0

  0
  Reply
  • 10/08/2016 at 10:17
   Permalink

   Kiedy ono było piękne hahahaaaaaa

   0

   0
   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.