Koniec kariery Dariusza Cecotki – szefa piotrkowskiego sztabu WOŚP?

24 sierpnia 2016 r. – w dniu ogłoszenia przez piotrkowski Sąd Rejonowy postanowienia wobec wolontariuszy WOŚP (> link), którzy 10 stycznia zostali przyłapani na gorącym uczynku kradzieży pieniędzy z puszek Orkiestry – Dariusz Cecotka, szef piotrkowskiego sztabu WOŚP na facebookowym profilu podzielił się taką oto refleksją:

Dziś, tj. 24 sierpnia, to dzień dobrych wieści dla wolontariuszy, ich rodzin, przyjaciół i dla całego piotrkowskiego Sztabu WOŚP. Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim wydał wyrok w sprawie nieletnich wolontariuszy, którzy w czasie 24. Finału w dniu 10 stycznia 2016r. mieli dopuścić się czynu karalnego, dokonując rzekomo kradzieży pieniędzy z puszki. Pamiętamy film i oskarżenie jednego z dziennikarzy na łamach internetowego wydania swojej gazety. Dziś sąd nie dał wiary dziennikarzowi, który niejako sam wydał wyrok na kwestujących młodocianych. My, jako sztab, nie mogliśmy nie zareagować na niepokojące sygnały, jakie dotarły do nas jeszcze w czasie zbiórki. Musieliśmy wyjaśnić zamieszczony w Internecie film, dlatego też rozpoczęliśmy procedurę ścigania pokazanych wolontariuszy. Nie staraliśmy i nie chcieliśmy komentować tej sprawy do chwili wyjaśnienia jej przez organy do tego powołane. Od samego początku, nie dając wiary tym oskarżeniom, dostarczaliśmy na komendę wiele dowodów i składaliśmy wiele wyjaśnień, żeby pomóc naszym dzieciakom, które stały się tylko narzędziem w rękach dziennikarza szukającego sensacji. Nie posiadamy dokładnej treści orzeczenia Sądu, ale na podstawie informacji, jakie otrzymaliśmy od osób zainteresowanych, możemy powiedzieć, że nasi wolontariusze są niewinni. Jednak trzeba dodać, że orzeczenie nie jest prawomocne i strony mogą się od wyroku odwołać. Jeśli będziemy znać więcej szczegółów, z pewnością Was o nich poinformujemy. Jako Szef Sztabu Piotrkowskiego WOŚP, zwracając się teraz bezpośrednio do samych poszkodowanych, muszę napisać, że wierzyłem od samego początku w Waszą niewinność i z tego miejsca przepraszam, że musieliście przechodzić przez to całe postępowanie, ale nie mogłem też inaczej postąpić w chwili pojawienia się filmu w sieci z bardzo ostrymi tytułami i oskarżeniami pod Waszym adresem. Mam nadzieję, że wszystko będzie teraz już dobrze i zagramy wspólnie podczas jubileuszowego 25. Finału WOŚP 8 stycznia 2017 roku. (WOŚP Piotrków Trybunalski, 24 sierpień o 22:36)

Dwa dni później swój wpis uzupełnił o następny:

Już wiemy więcej więc chcielibyśmy Was poinformować o tym fakcie. Uzasadnieniu wyroku Sądu jest napisane, że Sąd nie dopatrzył się znamion przestępstwa zarzucanego Wolontariuszom WOŚP. WOŚP. Materiał jaki został przedstawiony w Internecie nie pokazuje, że wolontariusze przywłaszczają sobie pieniądze. Pamiętać musimy, że wyrok jeszcze nie jest prawomocny i strony mogą się do niego ustosunkować odwołując co do wyroku lub treści uzasadnienia. Jedno możemy powiedzieć, że Sztab WOŚP w Piotrkowie Trybunalskim nie zamierza wnosić odwołania. (WOŚP Piotrków Trybunalski, 26 sierpień o 20:07)

Nie zamierzam polemizować z subiektywnymi odczuciami Cecotki, ponieważ ich wiarygodność jest zerowa. Chcę natomiast zwrócić uwagę na pewien bardzo istotny fragment; Cecotka wobec nieletnich złodziejaszków używa zwrotu „poszkodowani” – co jest absurdem samym w sobie, i wyraża nadzieję, że spotka się z nimi podczas kolejnego finału mimo, że 13. punkt Regulamin Wolontariusza 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (> link) stanowi: Wolontariusz zachowuje się przyjaźnie, etycznie i w żaden sposób nie może dać powodu do jakiejkolwiek negatywnej oceny jego osoby.

Przy okazji rodzi się inne pytanie: czy nieletni spotkają się z Cecotką?

Podczas dwóch równolegle odbywających się posiedzeń sądu, w których uczestniczyłem jako świadek i oskarżony, wypłynęło mnóstwo kwestii, o których 10 stycznia 2016 r. publikując materiał „Piotrków Trybunalski – wolontariusze WOŚP kradną pieniądze z puszek” nie miałem pojęcia, a które budzą poważne wątpliwości o jakość organizacji piotrkowskiego finału Orkiestry.

Punkt 6. Regulamin Wolontariusza posiada brzmienie:

Wolontariusze, którzy nie ukończyli 16-go roku życia, kwestują w towarzystwie osoby pełnoletniej za zgodą Szefa Sztabu.

Tymczasem podczas jednej z rozpraw pedagog ze szkoły w Niechcicach (nazwisko znane redakcji) odpowiedzialna za dzieci biorące udział w kweście, stwierdziła, że nie sprawowała bezpośredniej opieki nad nieletnimi wolontariuszami. Potwierdza to niezbicie materiał, który opublikowaliśmy, gdzie wyraźnie widać, że w otoczeniu „poszkodowanych” nie ma żadnej pełnoletniej osoby. Nie ulega wątpliwości, że jej obecność zapobiegłaby temu przykremu incydentowi, który oburzył setki tysięcy ludzi w Polsce.

Tego samego dnia, 10 stycznia, miało miejsce jeszcze jedno zajście z udziałem młodych ludzi biorących udział w kweście, a które opisaliśmy w materiale „Piotrków Trybunalski – rozbój na wolontariuszach WOŚP”. Sprawa była dużo poważniejsza, gdyż bezbronne dzieci zostały napadnięte i zastraszone nożem.

Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku za brak należytego nadzoru nad kwestującymi i ich opiekunami odpowiedzialność ponosi Dariusz Cecotka. Dopuszczenie do narażenia zdrowia i życia dzieci jest dużo poważniejszym zarzutem niż kradzież bliżej nieokreślonej kwoty z puszek. Śmiało można założyć, że te karygodne uchybienia dotyczą nie tylko wymienionych sytuacji.

„Gazeta Trybunalska” nie posiada odpowiednich narzędzi, aby szczegółowo odtworzyć działania Cecotki i skonfrontować je z obowiązującym prawem, podobnie jak nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie czy wobec zaistniałych wypadków ma zastosowanie art. 160 kk:

§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Dlatego naszymi wątpliwościami podzielimy się z Prokuraturą Rejonową w Piotrkowie Trybunalskim i Zarządem Fundacji WOŚP w Warszawie.

→ Mariusz Baryła

27.08.2016

• foto:  facebook.com/dariusz.cecotka

 

 

 

 

0
0

5 myśli na temat “Koniec kariery Dariusza Cecotki – szefa piotrkowskiego sztabu WOŚP?

 • 29/08/2016 o 20:27
  Permalink

  Żenujące. Skoro pan Cecotka zgłosił możliwość popełnienia przestępstwa, to rozumiem że został przesłuchany jako świadek zdarzenia? Tak nasadziliście się wszyscy na Redakcję, że jesteście w stanie wybielić to, co jest czarne. Usprawiedliwiacie wszystko i wszystkich…

  0

  0
  Odpowiedz
 • 28/08/2016 o 12:36
  Permalink

  (…) Ja proponuję uważać, żeby to Twoja kariera się nie skończyła, (…)

  0

  0
  Odpowiedz
  • 28/08/2016 o 12:45
   Permalink

   Szanowna Pani,

   Pani komentarz nie nadaje się do publikacji ponieważ jest obraźliwy i zawiera pomówienia. Język jakim się Pani posługuje naturalny dla Pani i być może środowiska w jakim się Pani obraca, nie spełnia norm obyczajowych. „Gazeta Trybunalska” jest miejscem wymiany poglądów, a nie służy wylewaniu frustracji i żali. Jak Pani ochłonie proszę spróbować opisać to, co Panią boli raz jeszcze z pominięciem inwektyw i z zachowaniem należytej formy wypowiedzi.

   Pozdrawiam

   (mb)

   0

   0
   Odpowiedz
 • 27/08/2016 o 23:14
  Permalink

  Te „dzieciaki” już zostały sto razy ukarane: samym upublicznieniem zdarzenia. Ale:

  „Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył do Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim szef piotrkowskiego sztabu WOŚP Dariusz Cecotka.”
  http://gazetatrybunalska.pl/2016/08/piotrkow-trybunalski-postanowienie-w-sprawie-wolontariuszy-wosp/

  Następnie: „Dziś, tj. 24 sierpnia, to dzień dobrych wieści dla wolontariuszy, ich rodzin, przyjaciół i dla całego piotrkowskiego Sztabu WOŚP. Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim wydał wyrok w sprawie nieletnich wolontariuszy, którzy w czasie 24. Finału w dniu 10 stycznia 2016r. mieli dopuścić się czynu karalnego, dokonując rzekomo kradzieży pieniędzy z puszki. Pamiętamy film i oskarżenie jednego z dziennikarzy na łamach internetowego wydania swojej gazety. Dziś sąd nie dał wiary dziennikarzowi, który niejako sam wydał wyrok na kwestujących młodocianych.” – Cecotka mówi.
  Czuję się, jak na karuzeli. Jak to: Cecotka składa zawiadomienie (to chyba podejrzewa niecny czyn), a następnie…
  Czy coś jest z nami nie tak?

  0

  0
  Odpowiedz
  • 28/08/2016 o 12:28
   Permalink

   Dokładnie tak. Nie można zostawić takich sygnałów bez odpowiedzi, a że nie wiadomo, jaka jest prawda, trzeba sprawę zgłosić, żeby ją wyjaśniły odpowiednie organy. Tak więc można nie wierzyć w winę, ale sprawę do wyjaśnienia zgłosić trzeba. To chyba logiczne…?

   0

   0
   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.