Dwaj lotnicy z Krzepczowa

Już wkrótce piotrkowianin pan John Benett obchodzić będzie swoje 97 urodziny. Z tej okazji przedstawiamy wyjątkową opowieść o dwóch chłopcach z jednej wsi.

Krzepczów to niewielka wieś położona 11 kilometrów na zachód od Piotrkowa. Przed wiekami miejscowość znajdowała się prawdopodobnie przy starym trakcie biegnącym z Piotrkowa przez Sieradz do Wielkopolski. Parafia erygowana została tutaj już w 1526 roku.

Pewnej wrześniowej niedzieli 1919 roku w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha ochrzczeni zostali dwaj chłopcy: Dominik Grajnert i Jan Książczyk. Ten pierwszy urodził się 4 sierpnia, a drugi – 31 sierpnia. Po tym wydarzeniu osobiście nigdy razem się nie poznali. Jednak ich losy okazały się zaskakująco zbieżne.

Benett-nagrobek
Rodzinny grób Grajnertów, foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

Podczas II wojny światowej obaj trafili do Wielkiej Brytanii, gdzie walczyli w lotnictwie. Dominik Grajnert trafił do lotnictwa bombowego, a Jan Książczyk do myśliwskiego. Dla obu pechowa okazała się wiosna 1942 roku. 6 kwietnia Dominik był członkiem załogi samolotu Vickers „Wellington”, którego zadaniem było zbombardowanie celu ta terytorium III Rzeszy. W pobliżu wsi Geetbetz w Belgii bombowiec został zestrzelony przez niemieckiego nocnego myśliwca. Cała załoga zginęła.

Dwa miesiące później, podczas lotu szkoleniowego miała miejsce awaria silnika Spitfire’a pilotowanego przez Jana Książczyka. Samolot rozbił się a Polak trafił na wielomiesięczne leczenie. Po wojnie urodzony w Krzepczowie lotnik pozostał w Wielkiej Brytanii i zmienił nazwisko na John Benett. Kilkanaście lat temu powrócił do Polski i zamieszkał w Piotrkowie.

Obecnie na cmentarzu w Krzepczowie stoją nagrobki obu lotników. Na rodzinnym grobowcu Grajnertów znajduje się symbolicznie imię Dominika. Natomiast przy głównym wejściu stoi pusty nagrobek Johna Benetta, czyli Jana Książczyka. Z rodziny Grajnertów nie ma już nikogo w Krzepczowie. Jego nagrobkiem opiekuje się daleki kuzyn Johna Benetta ze strony matki.

→ Paweł Reising

30.08.2016

• na zdjęciu: John Benett przy swoim nagrobku na cmentarzu w Krzepczowie, foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

• więcej o Johnie Benett’cie czytaj: > tutaj

 

 

2
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.