„800 lat Piotrkowa – dzieje w kalejdoskopie” – szokujące koszty fanaberii Chojniaka

23 lipca 2016 r. w Rynku Trybunalskim miała premiera III części filmu „800 lat Piotrkowa – dzieje w kalejdoskopie” wykonanego przez warszawską firmę „Freethecolors” Maciej Cecotka.

Widowisko zostało poprzedzone potężną, jak na warunki piotrkowskie, reklamą medialną. Radio Strefa FM wielokrotnie w ciągu dnia prezentowało specjalny spot stworzony na tę okazję, autobusy miejskie oklejono plakatami, do skrzynek pocztowych trafiły dziesiątki tysięcy ulotek, a podwieszony nad ulicą Sieradzką banner zapraszał do odwiedzenia Starego Miasta

Już w przyszłym roku obchodzić będziemy jubileusz osiemsetlecia Piotrkowa Trybunalskiego. Przygotowujemy się do tego wydarzenia między innymi przez tę prezentację, w której w multimedialny sposób przedstawiamy przebogatą historię naszego miasta – powiedział przed projekcją prezydent Piotrkowa Chojniak.

Mieszkańcy miasta obejrzeli blisko 30 minutowy pokaz składający się z dwóch pierwszych części filmu i premierowej części trzeciej. Całość opowiadała o dziejach Piotrkowa od czasów jego powstania do zakończenia II wojny światowej. Urzędnicy nie kryli zadowolenia z obecności około1000-1300 widzów nazywając ich tłumem.

Kilka dni później na kanale urzędu w serwisie „youtube.com” zamieszczono video zarejestrowane podczas wyświetlania animacji, które do dej pory miało zaledwie 431 odsłon (> link).

Zaciekawiło nas jaką do tej pory kwotę przeznaczyły władze miasta na produkcję tej wątpliwej artystycznie, bardzo uproszczonej w treści, a chwilami wręcz kłamliwej prezentacji historycznej? Sprowokowani miałkością przekazu chcieliśmy także wiedzieć, kto ze strony zamawiającego odpowiadał za merytoryczną część widowiska i jakie ku temu posiadał kwalifikacje?

Pytania zawarliśmy w piśmie, które trafiło do magistratu.

Odpowiedź nadeszła po 14 dniach i ku naszemu zdziwieniu nie zawierała odpowiedzi na wszystkie jasno sprecyzowane pytania, co wymusiło na nas ponowne skierowanie zapytania do samorządowej jednostki. Mimo to, z nadesłanych materiałów wyłonił się obraz przerażający, bo z taką rozrzutnością w wykonaniu obecnej władzy spotkaliśmy się pierwszy raz.

Urząd do tej pory wydał na ten projekt 308 tys. 405 zł (!), a trzeba przypomnieć, że do realizacji pozostała ostatnia – czwarta część. Poniżej znajdują się kopie faktur jakie zostały zapłacone.

Szokuje również treść umowy zawartej z wykonawcą, na mocy której „Freethecolors” Maciej Cecotka udostępnia zleceniodawcy jedynie licencję na publiczne pokazy. Stanowi o tym paragraf 5, niezmienny dla wszystkich trzech, do tej pory zawartych umów.

Film-800-umowa-licencja
Kliknij, aby powiększyć.

Prawdopodobnie z tego powodu odpowiedź na nasze pytanie o plik filmowy została całkowicie pominięta. Bardzo ważną kwestią jest forma zrealizowanego materiału: został na wykonany pod kątem prezentacji na konkretnym budynku, co praktycznie uniemożliwia jego oglądanie w innym miejscu. To tak, jakby nakręcić film, który mógłby być wyświetlany tylko w jednym kinie i na dodatek tylko wieczorem.

Film-800-screen-01
Kliknij, aby powiększyć.

Jest to klasyczna niegospodarność, a sama koncepcja uczczenia w ten sposób 800-lecia miasta świadczy o ogromnej rozrzutności w wydawaniu publicznych pieniędzy, dlatego treść umów zawartych pomiędzy Urzędem Miasta Piotrkowa a „Freethecolors” Maciej Cecotka będzie przedmiotem analizy prawnej, jaką „Gazeta Trybunalska” zamierza zlecić.

Z naszych informacji wynika, że miejscy radni nie orientowali się w wydatkach przeznaczonych na ten cel.

→ (mb)

8.08.2016

• foto: piotrkow.pl

• czytaj także: „800 lat Piotrkowa – dzieje w kalejdoskopie” – Kto stoi za prowokacjami wymierzonymi w prezydenta Piotrkowa Krzysztofa Chojniaka?

 

 

1
2

9 myśli na temat “„800 lat Piotrkowa – dzieje w kalejdoskopie” – szokujące koszty fanaberii Chojniaka

 • 11/08/2016 o 12:14
  Permalink

  Za półgodzinny materiał filmowy zapłacić ponad 300 tys. PLN to skandal! Ale Ciemnogród wszystko kupi. Chojniak lubi wydawać publiczne pieniądze! Ciekawe czy jakby przyszło mu zapłacić ze swoich czy by się na to zgodził? Maszyna za blisko 500 tys. PLN do sprzątania Rynku Trybunalskiego, i zapowiedź płoszenia od 1 września gawronów, kawek i wron w Parku Poniatowskiego za kilkadziesiąt tysięcy PLN zamiast nakazanie sprzątania i mycia ławek i alejek w tymże parku, to kolejny przykład rozrzutności prezydenta Chojniaka, bowiem te ptaki i tak powrócą do parku a póki co przeniosą się na piotrkowskie osiedla. Panu Chojniakowi już dziękujemy i niech wraca ponownie do szkoły uczyć za 2000 PLN miesięcznie.

  1

  1
  Odpowiedz
  • 09/08/2016 o 19:38
   Permalink

   Szanowny Panie,

   Dziękuję, że zechciał Pan podzielić się swoimi wrażeniami po odczytaniu powyższego tekstu. Napisać cztery komentarze i podpisać je trzema pseudonimami – to świadczy o dużej determinacji z Pańskiej strony. Oczywiście może Pan używać nieograniczonej ilości podpisów, podobnie jak obraźliwych słów, ale niestety numeru IP 87.207.98.213 czyli swojego adresu Pan nie zmienił.

   Proponuję, aby zamiast siedzieć przed komputerem po prostu wpadł Pan do mnie do redakcji i wyraził swoją opinię na temat artykułu. Nie mam powodu przypuszczać, że Pan tego nie uczyni, bo po przeczytaniu pierwszych słów Pańskiego postu wyłonił się obraz człowieka sprawiedliwego i odważnego.

   Zapraszam. Szewska 3, w godz. od 11 do 20.

   Pozdrawiam

   (mb)

   1

   1
   Odpowiedz
 • 09/08/2016 o 10:21
  Permalink

  A czy ten Cecotka to w jakiś sposób związany z tym Cecotką z radia Piotrków?

  0

  0
  Odpowiedz
 • 09/08/2016 o 09:36
  Permalink

  Maping większości osobom, które znam, bardzo się podobał, bo jest profesjonalny, zrobiony z rozmachem i wreszcie coś fajnego się zadziało w tym mieście. I to fajnego o tyle, że można i popatrzeć, i czegoś się nauczyć.

  2

  1
  Odpowiedz
 • 09/08/2016 o 00:09
  Permalink

  A ile by dróg i chodników za te pieniądze było…

  1

  1
  Odpowiedz
 • 08/08/2016 o 22:54
  Permalink

  A mnie sie to bardzo podoba. Biorac pod uwage koszty tego typu produkcji, cena nie jest mocno wygorowana. Moim zdaniem wyszlo super. Czekam na czwarta czesc:-) I wiadomo, ze musi to byc uproszczone. Czepianie sie i juz.

  2

  1
  Odpowiedz
 • 08/08/2016 o 22:33
  Permalink

  Warto zwrócić uwagę na napisy końcowe. Wśród prezentowanyxh tam nazwisk zaangażowanych osób dostrzec można co najmniej kilka związanych z „piotrkowskim dworem”.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 08/08/2016 o 22:12
  Permalink

  Brawo dla redaktora jest to początek góry lodowej.

  1

  1
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.