Papież Franciszek w Auschwitz 29.07.2016

Papież Franciszek zapalił świecę i odmówił w ciszy modlitwę przed Ścianą Straceń byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Świecę przekazał mu jeden z b. więźniów Eugeniusz Gruszczyński, bohater głośnego filmu „Zapamiętaj imię swoje”.

Eugeniusz Gruszczyński (numer obozowy 149850) jest Rosjaninem. Nazywał się Gienadij Murawiew. Jako dziecko został deportowany wraz z matką do Auschwitz.

W obozie chłopca odebrano matce. Po wyzwoleniu wraz z innymi uratowanymi dziećmi trafił do domu dziecka na Dolnym Śląsku, gdzie opieką otoczyła go wychowawczyni Helena Gruszczyńska. Dała mu własne nazwisko i imię Eugeniusz. Gruszczyński, gdy dorósł, wyjechał do Szczecina. Po latach dowiedział się, się, że poszukuje go biologiczna matka, Zinajda Murawiewa. Po latach spotkali się w Mińsku.

Papież przed blokiem 11 przywitał się z 12 byłymi więźniami obozu. Każdą z osób mocno uściskał, pocałował, pobłogosławił.

 

→ mp / Kurier PAP

29.07.2016

• foto: vita.it / FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Papież Franciszek w Auschwitz 29.07.2016

 • 30/07/2016 o 12:20
  Permalink

  Szanowana Pani, dziękuję za informację, podpis został poprawiony. „Gazeta Trybunalska” przywiązuje ogromną wagę do praw autorskich, z tego powodu 99% materiału foto jest naszego autorstwa lub pochodzi z serwisu „pixabay.com”. W chwili, kiedy było publikowane zdjęcie na włoskiej stronie nie było podpisu dlatego jako autora podaliśmy „vita.it”. Podpis został uzupełniony później. Pozdrawiam. (mb)

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.