Koniec z anonimowością. Obowiązek rejestracji kart

W poniedziałek 25 lipca wchodzą w życie przepisy ustawy o działaniach antyterrorystycznych, które obligują do podania danych osobowych przy kupowaniu kart przedpłaconych telefonii komórkowej.

Dostawcy usług będą weryfikowali tożsamość kupujących. Abonenci będą musieli podać imię, nazwisko i PESEL albo serię i numer dokumentu tożsamości, a cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej – numer paszportu lub karty pobytu. Gdy karty będzie kupowała firma będzie musiała podać swoją nazwę i jeden z numerów – REGON, NIP, KRS, albo numer ewidencji działalności gospodarczej.Dostawca nie ma prawa rozpocząć świadczenia usług zanim nie potwierdzi tożsamości osób, lub zgodności danych firmy w odpowiednim rejestrze.

Do 1 lutego 2017 r. zgodnie z tzw. ustawą antyterrorystyczną jest czas, aby zarejestrować dane osobowe użytkowników wcześniej zakupionych kart przedpłaconych. Po tym dniu zostaną wyłączone karty, których użytkownicy nie podadzą swoich danych.Sejm uchwalił ustawę 10 czerwca, a prezydent podpisał 22 czerwca. Ogłoszono ją 24 czerwca. Ustawa weszła w życie 2 lipca, ale przepisy dotyczące kart prepaid – po 30 dniach od ogłoszenia.

→ wk / Kurier PAP

25.07.2016

• foto: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Koniec z anonimowością. Obowiązek rejestracji kart

 • 26/07/2016 o 02:58
  Permalink

  Stara jestem i nie rozumiem nowych technologii.

  Czy to znaczy, że jak u pana Zenka w kiosku kupuję starter za pięć złotych, to mam mu pokazać mój dowód osobisty, w krajach rozwiniętych zwany kartą identyfikacyjną?

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.