Kolory Polski 2016 – Poznański Chór Chłopięcy

Piąty koncert w ramach cyklu „Kolory Polski”, organizowany przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina, odbył się 9 lipca 2016 r. w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim.

W kameralnych wnętrzach świątyni z programem zatytułowanym „Muzyka aniołów” wystąpił legendarny Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego.

Tłumnie zgromadzona publiczność wysłuchała przekroju pieśni sakralnych począwszy od „Bogurodzicy” – uznawanej za pierwszy hymn państwa polskiego, poprzez „Dobrotliwość Pańską” C. Bazylika, „Alleluja chwalcie Pana” Wacława z Szamotuł, „Crucifixus” A. Lotti’ego, „Has was, du hast” J.M. Bacha i in., a skończywszy na przepięknych, współczesnych kompozycjach J. Sykulskiego „The Peace meditation” i „Ave Maris Stella”. Na zakończenie chórzyści wykonali przebój muzyki popularnej „Ameno” z repertuaru grupy „Era”.

 

Trudno jest recenzować występ grupy będącej jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek artystycznych, która ma na koncie występy w największych salach, na czterech kontynentach, tysiące entuzjastycznych artykułów prasowych, wierną publiczność rozsianą po całym świecie, znakomitego dyrygenta i kompozytora, wyjątkową grupę pedagogów zajmujących się emisją głosu i przede wszystkim wybitnie uzdolnionych młodych ludzi, którzy chór tworzą.

Więc jeśli w Polsce żyją aniołowie, to z pewnością mieszkają w Poznaniu i swoim śpiewem wyzwalają w publiczności najtkliwsze uczucia, jakimi człowiek został obdarzony. Takie pojęcia jak dobro, miłość, współczucie, siła, wiara, wolność, oczyszczenie, piękno – zyskują zupełnie inne, głębsze znaczenie. Na tym właśnie polega wielkość sztuki, że po pierwszym wrażeniu nie wyparowuje z głowy, lecz stopniowo, jak tabletka, uwalnia swoje działanie i wpływa na postrzeganie rzeczywistości.

 

Każdy występ Poznańskiego Chóru Chłopięcego należy uznać za wyjątkowe wydarzenie artystyczne i duchowe, będące wyrazem wysokiej kultury muzycznej i osobistej wykonawców.

W tym miejscu specjalne podziękowania należą się organizatorom Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej za dobór tak wyśmienitych wykonawców i Marszałkowi Województwa Łódzkie za wspieranie Festiwalu.

Do zobaczenia na kolejnych koncertach w ramach „Kolorów Polski”. Jeszcze dziś Radomsko i „Arte Dei Suonatori” (> link).

→ Mariusz Baryła

10.07.2016

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.