Atak w Monachium

Od blisko sześciu godzin trwa oblężenie centrum handlowego „Olimpia” w północnej części Monachium (Niemcy).

Przed godz. 18:00 uzbrojony w broń krótką napastnik po wyjściu z restauracji McDonald’s oddał kilka strzałów w kierunku bezbronnych ludzi, a następnie przedostał się do centrum handlowego znajdującego się kilkanaście metrów od miejsa, gdzie rozpoczął się atak.

W tym czasie na terenie obiektu znajdowało się około 3-4 tys. klientów, sprzedawcy i obsługa centrum. W krótkim czasie teren został otoczony przez policję, pojawili się snajperzy, śmigłowce, a nawet opancerzone wozy bojowe. Stacje telewizyjne zaczęły relacjonować na żywo przebieg wydarzeń, obraz w Polsce jest transmitowany przez TVN24 i TVP Info. W internecie pojawiło się mnóstwo filmów zarejestrowanych smartfonami.

Do tej pory (23:50) monachijska policja potwierdziła śmierć dziewięciu osób, pojawiają się sprzeczne informacje dotyczące ilości rannych, ale mówi się o kilkunastu.

W mieście wprowadzono stan wyjątkowy, całkowicie wstrzymano transport publiczny, władze nakazały mieszkańcom pozostanie w domach, co może być jedynie działaniem psychologicznym, aby ulice były wolne od cywilów, ale istnieje także obawa, że sprawca lub sprawcy mogli wydostać się z tłumem opuszczających „Olimpię” ludzi.

Komentatorzy  niemieccy spekulują czy za zamachem stoją bojownicy islamscy, prawicowi ekstremiści, szaleniec / szaleńcy? Dobrym źródłem informacji jest m. in. newsowa telewizja N-TV, której portal „n-tv.de” podaje najświeższe wiadomości ze stolicy Bawarii.

W Monachium mieszka około 20-30 tys. Polaków, jak dotąd nikt z naszych rodaków nie ucierpiał podczas zdarzenia.

→ (mb)

22.07.2016 r.

foto: n-tv.de

 

 

 

0
0

Jedna myśl na temat “Atak w Monachium

 • 23/07/2016 o 10:56
  Permalink

  Państwo islamskie zmieniło „styl działania”. Pojedyncze, małe akcje pod wezwaniem: „Niech każdy robi, co może”, są bardziej skuteczne od zorganizowanych wielkich ataków. Przygotowania wielkich ataków są obciążone ryzykiem udaremnienia.

  Małe ataczki: tu 84 osoby, tu 9, tam 15 – przeprowadzone przez samotne wilki, osiągają natychmiastowy i długotrwały cel: terror.

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.