71. rocznica bitwy pod Majkowicami

Uroczystości 71. rocznicy bitwy pod Majkowicami odbyły się w niedzielę 10 lipca 2016 roku.

O godzinie 10.00 w kościele parafialnym w Ręcznie rozpoczęła się msza święta, którą odprawił ks. prałat dr Dariusz Nowak, kapelan Okręgu Armii Krajowej Piotrków Trybunalski. Po obu stronach ołtarza pochyliły się sztandary piotrkowskiego Okręgu AK oraz koła ŚZŻAK w Gorzkowicach.

Do bitwy pod Majkowicami doszło 8 lipca 1945 roku. Po II wojnie światowej była to jedyna bitwa pozycyjna między Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną. 150-osobowy oddział partyzancki pod dowództwem Stanisława Karlińskiego ps. „Burza” przez prawie 7 godzin stawiał dzielny opór kilkukrotnie większym siłom wroga. Po zapadnięciu zmroku Polacy zaskakującym kontratakiem wydostali się z okrążenia zadając frontowej jednostce sowieckiej duże straty.

W latach PRL-u nie można było nawet mówić o tym zwycięstwie. Pierwszą, skromną uroczystość urządzili akowcy dopiero w 1981 roku. Co zaskakujące, że po 1990 roku władze samorządowe regionu piotrkowskiego nie były zainteresowane uczczeniem tego wyjątkowego wydarzenia w historii najnowszej Polski.

Po mszy złożono kwiaty pod pobliskim pomnikiem upamiętniającym poległych i pomordowanych w okresie stalinowskim, w tym kilkunastu ofiar spod Majkowic.

Generał brygady Stanisław Burza-Karliński zmarł w kwietniu ubiegłego roku. Tegoroczna uroczystość była drugą, która odbyła się bez jego udziału. Oczywiście nie mogło zabraknąć złożenia kwiatów na jego mogile, która znajduje się w Ręcznie. Modlitwę nad grobem poprowadził ks Dariusz Nowak. On też zwrócił uwagę na piękne usytuowanie cmentarza tuż przy zielonym, szumiącym lesie – tym samym, który w latach walki o niepodległość Ojczyzny był partyzanckim domem i schronieniem.

Trzy kilometry na południowy wschód od Ręczna znajduje się niewielka osada Kresy przynależna administracyjnie do Majkowic. Tam pod polnym krzyżem złożono kwiaty. W tym właśnie miejscu przed 71 laty rozległy się pierwsze strzały sowieckich żołnierzy i tutaj odbyła się pierwsza uroczystość rocznicowa zorganizowana przez Tadeusza Nowaka ps. „Brzoza” w 1981 roku. Podobnie jak w minionych latach nie obyło się bez spotkań z mieszkańcami i rozmów o bitwie oraz jej bohaterach.

Był jeszcze jeden punkt programu: delegacja środowiska Armii Krajowej na czele z ppłk. dr Haliną Kępińską-Bazylewicz pojechała do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia na Pociesznej Górce koło Trzepnicy. Tam kapłani z Bęczkowic: o. Henryk Szymański i o. Przemysław Lutyński, planują odsłonić obelisk poświęcony pamięci gen. Stanisława Burzy-Karlińskiego, który w pobliżu, w kwietniu 1943 roku dowodził swoją pierwszą zbrojną akcją przeciwko Niemcom.

W niedzielę pogoda dopisywała, więc był czas ma zwiedzenie urokliwego miejsca i spróbowania wody ze studzienki znajdującej się na łące nieopodal sanktuarium. Wodą z tej studzienki partyzanci gasili swe pragnienie w mrocznych latach okupacji niemieckiej…

→ Paweł Reising

10.07.2016

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

2
0

Jedna myśl na temat “71. rocznica bitwy pod Majkowicami

 • 11/07/2016 o 08:39
  Permalink

  Panie Pawle, dziękuję za pamięć, dziękuję za to, że przypomina Pan o naszych bohaterach, tych prawdziwych a nie farbowanych.

  3

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.