Wakacje Polaków

Tylko ponad połowa dorosłych Polaków planuje wyjazd podczas najbliższych wakacji. Czynnikiem decydującym o wyjeździe są najczęściej pieniądze.

Jeśli jednak wyjedziemy, to wybierzemy Polskę, i to nie tylko z powodów ekonomicznych. Niespokojna sytuacja polityczna na świecie skutecznie zniechęca nas do dalszych podróży.

Już od stycznia, niektórzy jeszcze wcześniej, marzymy, planujemy i organizujemy nasze najbliższe letnie wakacje. Wracamy i … planujemy wyjazd na kolejny rok. Wycieczki krajowe lub zagraniczne, morze lub góry albo Mazury. Na tydzień, na dwa tygodnie, bądź tylko dłuższy weekend. Wymarzony urlop, odpoczynek od dnia codziennego i pracy. Tylko czy stać nas na tegoroczne wakacje? Czy nasz budżet dopnie się do pierwszego, jeśli pozwolimy sobie na wakacyjny urlop?

Ci z nas, których domowy budżet nie jest wystarczająco wysoki na sfinansowanie wyjazdu z wydatków bieżących starają się planować wydatki i oszczędzać. Sposoby mogą być różne. Jedni odkładają z ołówkiem w ręku na tak zwaną „kupkę pod bielizną”, niektórzy otwierają rachunek oszczędnościowy w banku, a jeszcze inni starają się „nie czyścić” rachunku do zera tylko zostawiają, co miesiąc określoną kwotę. Ci natomiast, którzy liczą się z pewnym przypływem pieniędzy, starają się blokować sobie do nich dostęp i zakładają lokatę terminową w banku. Każdy sposób jest tak samo dobry, ważne żeby prowadził nas do założonego celu, którym są wakacje. Wszystko jednak zależy od tego jak duża jest nasza rodzina i jakie ma potrzeby, czy obciążają nas wydatki związane z kredytem lub pożyczką, to ile wydajemy na comiesięczne utrzymanie – rachunki eksploatacyjne i żywieniowe. Jak już uda nam się to wszystko opanować i zaplanować, możemy odtrąbić sukces i rozpocząć pakowanie na upragnione wakacje.

Jak wynika z komunikatu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) Nr 21/2016, „w 2016 roku 56 proc. dorosłych (o 2 punkty procentowe mniej niż przed rokiem) deklaruje, że zamierza wyjechać poza miejsce stałego zamieszkania, na co najmniej dwa dni w celach wypoczynkowych lub turystycznych.

Ponad połowa planujących taki wyjazd (51 proc., tj. 29 proc. ogółu) zamierza wypoczywać wyłącznie w kraju, co dziewiąty (11 proc., 6 proc. ogółu) chciałby spędzić czas wyłącznie za granicą, a blisko co trzeci (32 proc., 18 proc. ogółu) połączyłby wypoczynek krajowy i zagraniczny.

W roku 2015 nieco ponad połowa dorosłych Polaków (51 proc.) wypoczywała poza miejscem zamieszkania przynajmniej raz, przez co najmniej dwa dni.

W ubiegłym roku, podobnie jak w latach poprzednich, Polacy najczęściej wypoczywali w kraju (43 proc. ogółu badanych, 85 proc. wyjeżdżających w celach wypoczynkowych). Za granicą wypoczywał, co piąty dorosły Polak (20 proc.), co stanowi 40 proc. wyjeżdżających w celach wypoczynkowych, na co najmniej dwa dni. Tak jak w poprzednich latach najczęstszym powodem rezygnacji, z co najmniej dwudniowych wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych był brak pieniędzy na taki wyjazd (35 proc.) wskazań wśród niewyjeżdżających)”.

→ jn / Kurier PAP

27.06.2016

• foto: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.