Rodzice złodziei pieniędzy z puszek WOŚP pozywają dziennikarza o zniesławienie

10 stycznia 2016 r. „Gazeta Trybunalska” przedstawiła materiał dokumentujący proceder kradzieży pieniędzy z puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dokonany przez nastoletnich wolontariuszy.

Zdarzenie miało miejsce około godziny 13.45 na osiedlu mieszkaniowym w Piotrkowie Trybunalskim podczas finału WOŚP. Zostało opisane w tekście zatytułowanym „Piotrków Trybunalski – wolontariusze WOŚP kradną pieniądze z puszek” i uzupełnione o wpis „Piotrków Trybunalski – twarze złodziei na szkodę WOŚP”.

Równolegle z publikacją o zajściu został zawiadomiony sztab Orkiestry w Warszawie oraz jej piotrkowski koordynator, który uprzedzając autora artykułu złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wolontariuszy. Sprawcy kradzieży zostali ustaleni. Wieczorem redaktor „GT” i drugi świadek złożyli stosowne wyjaśnienia w KMP w Piotrkowie Trybunalskim.

W krótkim czasie o tym przykrym incydencie poinformowały media ogólnopolskie, a Piotrków Trybunalski drugi raz w ciągu 24-letniej historii WOŚP stał się areną wyjątkowo obrzydliwego przestępstwa.

10 dni później do „Gazety Trybunalskiej” dotarło pismo podpisane przez rodziców czworga nastolatków, w którym domagali się usunięcia wspomnianych wyżej publikacji, przeprosin i przekazania, w ramach zadośćuczynienia, 1 tys. PLN na konto WOŚP. Swoje żądania motywowali tym, że wszystkie zawarte informacje dotyczące rzekomej kradzieży pieniędzy przez nasze dzieci, podczas kwestowania na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, umieszczone na wspomnianych wyżej portalach, są nieprawdziwe, oczerniające, a co najważniejsze naruszają dobro osobiste naszych dzieci.

Kopia dokumentu została załączona do tekstu „Rodzice złodziei żądają przeprosin”, a całość opatrzona komentarzem:

Gazeta Trybunalska” nie zamierza ulegać jakimkolwiek naciskom, ponieważ z naszego punktu widzenia sprawa jest oczywista. O osobie piekącej chleb mówimy piekarz, o czyścicielu kominów – kominiarz, a o tym, który zabiera cudzą własność – złodziej, bez względu na to czy ma lat 13 czy 93.

Na samym dole znalazło się także zdanie: Wychodzi więc na to, że szykują się dwa procesy, oba w wydziale karnym. Jeden przeciwko młodocianym złodziejom, drugi przeciwko „Gazecie Trybunalskiej” o zniesławienie.

Kilka miesięcy później Komenda Miejska Policji przekazała akta do III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich piotrkowskiego Sądu Rejonowego, który wydał postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie o popełnienie czynu karalnego przez nieletnich (Art. 119. § 1. kw). Pierwsza rozprawa odbyła się 17 maja br.

Natomiast na 23 czerwca, a więc za 3 dni niżej podpisany stawi się na posiedzeniu pojednawczym i rozprawie z oskarżenia prywatnego wniesionego przez rodziców wolontariuszy WOŚP przyłapanych na kradzieży.

Poniżej znajduje się kopia zawiadomienia, którego ocenę pozostawiamy Czytelnikom.

→ (mb)

20.06.2016

• foto: Mariusz Baryła / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

221
9

15 myśli na temat “Rodzice złodziei pieniędzy z puszek WOŚP pozywają dziennikarza o zniesławienie

 • 21/06/2016 o 20:47
  Permalink

  Ściepa na papugę dla dziennikarza, a potem pozwanie rodziców za ich pozew. W końcu dziennikarz nie ze swojej winy będzie musiał przeżywać procesowy stres, a do tego tracić czas tylko dlatego, że spełniał swoją społeczną rolę. Skoro rodzice nie potrafią ponieść konsekwencji za wychowanie swoich dzieci, a do tego jeszcze próbują w ten sposób uczyć ich cwaniactwa, to niech teraz sąd ich nauczy szacunku dla innych ludzi, pieniędzy i pracy.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 21/06/2016 o 14:42
  Permalink

  jazda z nimi jak bedzie trzeba sciepy na adwokatow to ludzie sie dorzuca nie ma problemu a patole beda patolami dalej

  0

  0
  Odpowiedz
 • 21/06/2016 o 13:52
  Permalink

  Bardzo dobrze, że się nie uginacie. Rodzice wychowali złodziei i na co niby teraz liczą?

  0

  1
  Odpowiedz
 • 21/06/2016 o 13:16
  Permalink

  Sami wychowali ale pretensje mają do całego świata

  0

  0
  Odpowiedz
 • 20/06/2016 o 23:13
  Permalink

  I będzie przynajmniej jeden wyrok skazujący. Będzie to zniesławienie. „Dziennikarz” dokonał samosądu, upublicznił wizerunki. W takich przypadkach zgłasza się na policję i PO PRAWOMOCNYM WYROKU pisze artykuł. To sąd decyduje o winie i upublicznieniu wizerunków, a nie jakiś pismak.

  1

  0
  Odpowiedz
  • 21/06/2016 o 01:19
   Permalink

   Złodziej! Ukradł mi torebkę!!!
   Nie było jeszcze procesu, ale Pani już wydała wyrok.

   0

   0
   Odpowiedz
  • 21/06/2016 o 12:41
   Permalink

   Te dzieciaki wykonywały funkcję wolontariatu na rzecz WOŚP więc były sprawcą określonego wydarzenia. Nie stały w tym miejscu w celach prywatnych więc pozew rodziców jest z góry skazany na porażkę.

   0

   0
   Odpowiedz
  • 21/06/2016 o 13:16
   Permalink

   Przecież dziennikarz nie wydał wyroku, a jedynie opisał zaistniałą sytuację. Sąd może stwierdzić winę, ale sam fakt, co do którego będzie orzekał, już przecież zaistniał. A kto kradnie jest złodziejem, za sjp pwn: „złodziej «ten, kto kradnie» „.

   Od kiedy nazwanie rzeczy takimi, jakimi są, to zniesławienie? Jeżeli ktoś chce nazywać kolor czerwony zielonym, to może, ale na to, jaki to kolor będzie, nie będzie przecież to miało wpływu. Co najwyżej może to prowadzić do nieporozumień. Stąd ludzie, by się porozumieć, stosują kod, czyli język. I w języku polskim, za sjp, jw.

   Na marginesie, upublicznianie wizerunków przestępców występuje w cywilizowanym świecie, tylko u nas jest tak dziwnie. Może dobrze by było, by o sprawie zrobiło się głośno, i w końcu coś się zmieniło. Przecież to jest w interesie uczciwych ludzi, by wiedzieli na kogo warto uważać.

   0

   0
   Odpowiedz
 • 20/06/2016 o 20:37
  Permalink

  Z dużym szacunkiem zawsze odnoszę się do Wolontariuszy zbierających pieniądze w WOŚP. Wolontariusze chodzą po miejscach najbardziej uczęszczanych przez ludzi i zbierają datki na ten szczytny cel. A co robiła grupa dzieci schowana przy garażu i za balkonem – wywracając puszki do góry dnem. W takich miejscach ofiarodawców się nie znajdzie. Moim zdaniem Rodzice powinni spojrzeć na ten filmik obiektywnie i ocenić zachowanie swoich pociech, a nie przez pryzmat TO NIE MOŻE BYĆ MOJE DZIECKO.

  0

  0
  Odpowiedz
 • 20/06/2016 o 19:51
  Permalink

  Może…, kiedyś w przyszłości będzie im wstyd i się 2x zastanowią zanim zrobią coś równie głupiego, ponieważ teraz rodzice nie stanęli na wysokości zadania. Być może nie popełnią większej „zbrodni”

  0

  0
  Odpowiedz
 • 20/06/2016 o 19:46
  Permalink

  Wielka szkoda, że rodzice w trosce o dzieci nie uprzedziły ich, iż takie czyny są karalne i może wówczas należało iść do psychologa jak miały ciągoty. Pewny jestem, iż NIKT ich do KRADZIEŻY nie zmuszał, podjęły decyzję, a rodzice jako odpowiedzialni za swoje pociechy nie potrafią ponieść konsekwencji BRAKU PRZEKAZANIA WŁAŚCIWEGO WZORCA WYCHOWAWCZEGO. Wstyd dla WAS.

  0

  0
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.