Patriotycznie w gimnazjum w Żarnowie

Gimnazjum w Żarnowie jest jedyną w Polsce szkołą noszącą imię 25 pułku piechoty Armii Krajowej.

Związane to jest z faktem, iż to właśnie na tej opoczyńskiej ziemi walczyła ta największa podczas II wojny światowej jednostka partyzancka, której dowództwo mieściło się w Piotrkowie Trybunalskim.

W czwartek 9 czerwca 2016 roku w nowoczesnej hali sportowej żarnowskiego Gimnazjum odbyło się już tradycyjne Święto Sztandaru Szkoły. Od kilku lat tą uroczystością kultywowana jest pamięć o chlubnych tradycjach akowskich oraz o zasłużonych bohaterach. Zapraszani są kombatanci, przedstawiciele lokalnych władz na czele z wójtem dr. Krzysztofem Nawrockim, rodzice i przyjaciele szkoły.

W tym roku honorowym gościem była łącznika piotrkowskiego Kedywu o pseudonimie „Kora”, czyli ppłk dr Halina Kępińska-Bazylewicz. Niestety, z powodu choroby nie mogła przybyć z pobliskich Chełst pani Kazimiera Kazusek, która w 1944 roku więziona była w jednej celi radomskiego Gestapo z panią „Korą”.

Na początku uroczystości minutą ciszy oddano hołd niedawno zmarłym bohaterom 25 pp AK, generałom Stanisławowi Burzy-Karlińskiemu oraz Aleksandrowi Arkuszyńskiego „Majowi”. Przypomniano też wielkiego przyjaciela żarnowskiej młodzieży, zmarłego w 2009 roku gen. Kazimierza Załęskiego ps. „Bończa”. Wszyscy oni często gościli w Żarnowie.

Na wysokim poziomie stał program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli. Nic dziwnego, przecież wychowankowie tego gimnazjum są laureatami wielu konkursów artystycznych. Wykonanie, aranżacja i dobór patriotycznych piosenek nie mogły się nie podobać.

Po uroczystości delegacja piotrkowskiego środowiska akowskiego na czele z ppłk dr Haliną Kępińską-Bazylewicz złożyła kwiaty na tutejszym cmentarzu, gdzie w partyzanckiej kwaterze spoczywa kilku żołnierzy 25 pułku piechoty AK, w tym gen. Kazimierz Załęski „Bończa”.

→ (pr)

10.06.2016

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.