Nowy banknot 500 zł wkrótce w obiegu

Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka zaprezentował w poniedziałek na konferencji prasowej nowy banknot o nominale 500 PLN.

Na banknocie znalazł się wizerunek Jana III Sobieskiego, dzięki czemu zachowana została chronologiczna ciągłość serii „Władcy polscy”. Wizerunek banknotu 500 zł zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów obiegowych o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł. Na pozostałych banknotach znajdują się polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary. Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA – czytamy w komunikacie NBP. Do obiegu nowa pięćsetka trafi w lutym 2017 r.

Przy okazji bank centralny ujawnił, że obecnie w obiegu znajduje się 1,77 mld sztuk banknotów, o sumarycznej wartości przekraczającej 170 miliardów PLN, czyli 16%  więcej niż w roku ubiegłym.

Jak twierdzą władze NBP nastąpił wyraźny wzrost wartości obiegu gotówkowego oraz wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach, w szczególności na nominał 200 złotych. Emisja banknotu 500 zł jest odpowiedzią na to zjawisko oraz rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego gotówki przez NBP.

→ (mb)

8.06.2016

• źródło: NBP

• foto: nbp.pl

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.