Koniec z eksmisją na bruk? Rząd pomoże gminom w budowie tanich lokali

Chcemy likwidacji zjawiska eksmisji na bruk – mówi PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Zapowiada, że w ramach programu mieszkaniowego rząd przewiduje zwiększenie dopłat do budownictwa społecznego.

Większość gmin nie stosuje instrumentu, jakim jest możliwość eksmisji do pomieszczenia tymczasowego – wskazał wiceminister. Dodał, że resort chce wspierać gminy i przekonywać je do tego, żeby adaptowały na pomieszczenia tymczasowe lokale socjalne lub też komunalne, które są w bardzo niskim standardzie.

Smoliński wskazywał, że na ten cel gminy mogłyby wykorzystywać także tzw. lokale substandardowe. „Takie lokale należałoby wyremontować, ponieważ ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia; wiele z nich nie ma dostępu do kanalizacji czy mediów” – podkreślił.

Wiceminister zauważył, że niektóre gminy już korzystają z takich rozwiązań. Do lokalu o niskim standardzie eksmituje się kilka rodzin. Można żyć w jednym pokoju z dostępem do wspólnej kuchni, łazienki i ubikacji” – tłumaczył. Dodał, że jego zdaniem takie rozwiązanie jest dużo lepsze niż eksmisja „na bruk”, czy przeniesienie do noclegowni. „Nie ma komfortu, ale można żyć. Jest dach, ogrzewanie, jest dostęp do mediów. Takich lokali nam brakuje – podkreślił.

W ramach zapowiedzianego niedawno przez rząd zwiększenia wsparcia dla społecznego budownictwa czynszowego, samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie w wysokości 35-55 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych. Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań komunalnych na lepszych niż dziś warunkach.

→ mp / Kurier PAP

15.06.2016

• foto: pixabay.com

• źródło: kurier.pap.pl

 

 

0
0

One thought on “Koniec z eksmisją na bruk? Rząd pomoże gminom w budowie tanich lokali

 • 16/06/2016 at 11:53
  Permalink

  Pan minister upadł chyba na głowę i mocno się potłukł. W noclegowniach ludzie mają przynajmniej odpowiednie warunki bytowania a w takich wspólnie z alkoholikami nie będą mogli korzystać z intymności i będą problemy. Kto ma napalić w piecu, kto posprzątać, kto przynieść opał, kto umyć zlew etc. itd. Polska jest najgorszym w UE krajem pod względem braku lokali do zamieszkiwania. Od czasu do czasu gminy np. Piotrków Tryb. przekazują do TBS-u aportem działkę budowlaną a TBS buduje bloki z czynszem po 12 zł/m2 . Domy które można by wyremontować dla najuboższych sa rozbierane. Ludzie biedni stracili pracę, mieszkanie, rodzinę. Niech gmina zacznie budować lokale socjalne i mieszkalne o niskim standardzie i niskim czynszu. Lista oczekujących w Piotrkowie na chwilę obecną wynosi ponad 600 rodzin tj. około 2.5000 osób włącznie z dziećmi. Od bezrobocia do alkoholizmu i bezdomności to tylko jeden krok. Ile miejsc pracy w Piotrkowie powstało za prezydentury p. K.Chojniaka? W marketach przy kasie albo w firmach logistycznych i w magazynach przy pakowaniu świeczek lub art. spożywczych to nie są miejsca pracy które zapewnią ludziom przez kilka lat utrzymanie. Cienko to widzę, ale najważniejsze, że prezydentowi Piotrkowa i jego zastępcom, skarbnikowi, sekretarzowi miasta oraz [prezesom spółek rośnie na koncie osobistym. Oni nie narzekają na brak mieszkania czy brak pieniędzy na utrzymanie rodziny. Podobnie jak większość rajców miejskich i posłów posiadają po kilka mieszkań własnościowych, domy, działki i grunty rolne oraz po kilkaset tysięcy złotych oraz po kilkanaście tysięcy euro i dolarów na koncie. Panie ministrze proszę nie denerwować najbiedniejszych.

  0

  0
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.