„Chrobry” dla pamięci generała „Maja”

W piątek 10 czerwca br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej absolwentowi tej szkoły gen. Aleksandrowi Arkuszyńskiemu ps. „Maj”, który zmarł 1 kwietnia 2016 roku w Ksawerowie.

Aleksander Arkuszyński urodził się w 1918 roku w Dąbrowie Nad Czarną. Brał udział w kampanii wrześniowej. Po ucieczce z niewoli niemieckiej powrócił do rodzinnego domu, gdzie wkrótce rozpoczął działalność konspiracyjną. Od 1943 roku walczył jako żołnierz oddziałów partyzanckich Armii Krajowej „Trojan”, a następnie „Wicher”. W 1944 został dowódcą Oddziału Partyzanckiego „Grom”. Od sierpnia 1944 roku był oficerem 25 pułku piechoty AK. W 1945 roku, zagrożony aresztowaniem powrócił do lasu. Dowodził Oddziałem Partyzanckim „Zryw”, z którego żołnierzami w brawurowej akcji rozbił areszt Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Pabianicach. Działo to się równo 71 lat temu – 10 czerwca 1945 roku…

W uroczystości w piotrkowskim liceum udział wziął były żołnierz Oddziału Partyzanckiego „Grom” mjr Mirosław Kopa ps. „Miron”, oraz łączniczka piotrkowskiego Kedywu ppłk dr Halina Kępińska-Bazylewicz. Referat prezentujący patriotyczną biografię gen. „Maja” przedstawił Tomasz Toborek w łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru. Tablicę pamiątkową odsłonił syn generała – Adam.

Chociaż gen. Aleksander Arkuszyński jest Honorowym Obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego, to jedynym reprezentantem władz Piotrkowa podczas uroczystości był kierownik Referatu Edukacji UM Radosław Kaczmarek.

→ (pr)

10.06.2016

• foto: Paweł Reising / GazetaTRYBUNALSKA.pl

 

 

1
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.