Raport Rzecznika Praw Obywatelskich z wizytacji w zakładach poprawczych

Wczoraj, 1 czerwca 2016 r. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja dotycząca sytuacji osób przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.

Dyskutowano o wnioskach z przedstawionego podczas spotkania “Raportu Rzecznika Praw Obywatelskich z wizytacji w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich przeprowadzonych przez Krajowy Mechanizm Prewencji w latach 2008-2015”.

W raporcie można przeczytać o dobrych praktykach prowadzonych w niektórych placówkach dla nieletnich. Ale pracownicy Krajowego Mechanizmu Prewencji opisali też przykłady łamania praw osób nieletnich, do jakich dochodzi m.in. poprzez stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej, w tym werbalnej np. przez wychowawców, czy poniżające traktowanie młodych osób.

Wersja elektroniczna publikacji znajduje się pod adresem: > https://www.rpo.gov.pl/pl/content/raport-rpo–z-wizytacji-w-zakladach-poprawczych-i-schroniskach-dla-nieletnich.

Ten raport pokazuje, bardzo ważną rzecz – to jak należy zajmować się prawami człowieka w Polsce. Pokazuje, że zmiana nie może zostać dokonana przez jakieś „magiczne zaklęcia”, ale wymaga bardzo uważnego i starannego reagowania na pojawiające się nieprawidłowości, ale też na błędne praktyki nieodpowiadające standardom międzynarodowym. Te standardy nie są stanowione „sobie a muzom”, są po to by chronić godność człowieka – powiedział we wczorajszym wystąpieniu dr Adama Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich.

→ (ag)

2.06.2016

• foto: youtube.com

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.