Wojenne przygody niedźwiadka Wojtka

Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Poleskim Ośrodkiem Sztuki chciałoby Państwu przedstawić wyjątkowy projekt w zakresie edukacji kulturalno-historycznej „Wojenne przygody niedźwiadka Wojtka”.

W tym roku w kręgu naszych zainteresowań znalazła się postać niedźwiadka Wojtka – syryjskiego niedźwiedzia brunatnego przygarniętego przez żołnierzy z 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Niedźwiadek Wojtek przeszedł cały szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego i brał m.in. udział w bitwie o Monte Cassino. W jednostce nadano mu też stopień kaprala. Historia ta poprzez swoją wyjątkowość szybko stała się jedną z barwniejszych epizodów II wojny światowej.

Projekt adresowany był do uczniów łódzkich szkół podstawowych, a także ich nauczycieli. Pierwszym etapem było zapoznanie się z książką Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek. Prawdziwa historia”, wydanej pod honorowym patronatem Pani Generałowej Ireny Anders. Następnie w ŁCDNiKP odbyło się spotkanie z jej autorem.

W Muzeum Tradycji Niepodległościowych z kolei miały miejsce zajęcia przybliżające losy polskich sił zbrojnych na Zachodzie, przypomniano szlak bojowy żołnierzy gen. Władysława Andersa w tym zdobycie Monte Cassino. Natomiast w Poleskim Ośrodku Sztuki prowadzone były specjalne zajęcia darmowe, dotyczące patriotyzmu, wojny i przyjaźni.

Równolegle do tych działań odbywają się też konkursy dla dzieci i nauczycieli. Jak na przykład – wykonanie przez młodzież (z materiałów ekologicznych) maskotki Wojtka. Inną formą popularyzacji jest konkurs literacki w którym uczniowie ze szkół ponad gimnazjalnych będą pisać pracę na temat „Tylko dzięki przyjaźni można być w pełni szczęśliwym człowiekiem”, a młodsi – wiersz zainspirowany losami niedźwiadka. Natomiast nauczyciele mają szanse wziąć udział w konkursie na najciekawszy scenariusz zajęć edukacyjnych dotyczącym tego tematu.

Wszystkie wyróżnione prace zostaną opublikowane w wydawnictwie ŁCDNiKP. Projekt zakończy się 17 czerwca 2016 r. o godz. 9:00 uroczystą galą w siedzibie ŁCDNiKP przy ul. Kopcińskiego 29, podczas której nastąpi rozstrzygnięcie konkursów. Serdecznie zachęcamy media do relacjonowania naszych działań a także gorąco zapraszamy do przybycia na uroczystość podsumowującą projekt.

→ (mm)

18.05.2016

• foto: archiwum

 

 

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.